Sorting by

×
GenelREKLAMTıp ve Sağlık

Botox ile İlgili Bilinmesi Gereken 13 Soru ve 13 Cevap

Botox, son zamanlarda kırışıklık tedavisinde oldukça sık başvurulan bir yöntem haline gelmiştir. Günümüzde özellikle kadınlar başta olmak üzere birçok kişi botox yaptırmaktadır. Botox uygulaması, yaş artışı ile birlikte iyice derinleşen ince çizgi ve kırışıklıkların ortadan kaldırılarak daha gergin bir yüz elde edilmesini sağlayan son derece güvenli bir işlemdir. Botox çoğunlukla alın bölgesi, kaş arası, kaz ayağı çizgileri ve boyun bölgesinde bulunan kırışıklıklara etki eden bir uygulamadır. Mimiklerin ortaya çıkardığı çizgi ve kırışıklıklar üzerinde son derece etkili olan botox, ince uçlu iğneler yardımı ile kaslara enjekte edilir. Oldukça pratik bir işlemdir. Botox fiyatları hakkında bilgi edinmek isteyenler yazımızın devamını okuyabilir.

1. Botox nedir?

Botox, yüz bölgesinde zamanla ortaya çıkan ince çizgi ve kırışıklıkların hafifletilmesi üzerinde oldukça etkili olan, botulinum ana maddesinden meydana gelen bir estetik işlemdir. Botox işleminde kullanılan etken madde ince uçlu iğneler eşliğinde direkt olarak kaslara enjekte edilir. Bu nedenle botox kas hareketlenmesini kısıtlı bir süre olmak kaydıyla engeller. Botox uygulaması işlem üzerinden 4 ila 7 gün geçtikten sonra etkisini hissettirir.

2. Botox nasıl etki eder? Ne işe yarar?

Botox işlemi kas ile sinir arasında bulunan iletişim işlemini engeller. Bu nedenle kaslar kısıtlı bir süre boyunca kasılma işlevine son vererek kasılma nedeniyle oluşan mimik çizgilerini yok eder. Botox daha çok estetik sektöründe uygulanan bir işlemdir.

3. Botox daha çok hangi sorunlar üzerinde etkilidir?

Botox uygulaması çoğunlukla yüz bölgesinde uygulanan bir estetik operasyondur. Alın bölgesi, kaş arası bölgesi, göz çevresi ve kaz ayağı çizgileri, üst dudak üzerinde oluşan çizgilenmeler ve boyun bölgesindeki kırışıklıklar üzerinde oldukça etkili olduğu bilinir. Botox tüm bunlara ek olarak, koltuk altı ve avuç içi terleme sorunlarında, migren tedavisinde de sıkça başvurulan bir uygulamadır.

4. Botox sonrasında uygulama bölgesinde şişlik yaşanır mı?

Botox işlemi sanılanın aksine içeriğinde herhangi bir dolgu maddesi bulundurmayan bir estetik operasyondur. Bu sebeple botox uygulanan bölgelerde ödem veya şişlik gibi bir komplikasyon görülmez. Etken maddenin enjekte edildiği bölgedeki kaslar gevşeyerek çizgi ve kırışıklıklar hafifletilir.

5. Botox nasıl uygulanır?

Botox bir dolgu uygulaması değildir, enjeksiyon uygulamasıdır. İşlemden önce tedavi bölgesi yaklaşık yarım saat önce lokal anestezik kremler sürülerek uyuşturulur. İşlemin etki edeceği kısımlar uygun hijyenik koşullarda güzel bir şekilde steril edilir. Sonrasında ise ince uçlu iğneler yardımı ile botox etken maddesi tedavi bölgesine enjekte edilir. Botox işlemi oldukça pratik ve basit bir işlemdir. 15 dakika gibi kısa bir sürede kolayca halledilir. Botox fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için kliniğimize ulaşabilirsiniz.

6. Botox uygulaması kimler tarafından yapılır?

Botox uygulamasını yapan kişiler genellikle estetik cerrahi uzmanlarıdır. Fakat dermatoloji uzmanları ve medikal estetik alanında uzmanlığı bulunan kişiler de botox uygulaması yapabilir düzeyde bilgi sahibidir. Fakat uygulamayı yapacak doktor muhakkak yüz anatomisi hakkında detaylı bilgiye sahip olmalı ve kas hareketlerinin mekanizmasını çok iyi bilmelidir.

7. Botox etkisini ne kadar sürede gösterir?

Botox uygulaması yapıldıktan yaklaşık 4 gün sonra etki hissedilmeye başlar. Ancak işlemin tamamen etki etmesi için bir hafta on gün geçmelidir. Fakat yine de bu süre zarfı her kişide farklılık gösterebilir.

8. Botox herhangi yan etkisi olan bir işlem midir?

Botox uygulaması çok uzun zamandır hem estetik alanında hem de tıbbi amaçlı tedaviler için tercih edilen bir işlemdir. Bu uygulamadan birçok kişi yararlanmış ve sonuçtan memnu kalmıştır. Bu sebeple botox için oldukça güvenli bir işlem demek mümkündür. Botox herhangi bir yan etkisi olmayan bir işlemdir. Tedavi amacı güdülerek başvurulduğu anlarda kişiye yüksek doz verilir. Bu anlarda dahi hiçbir yan etkiye yol açtığı görülmemiştir.

9. Botox etkisi ne kadar sürer? Kalıcı bir işlem midir?

Botox etkisi hastadan hastaya değişim gösterir. Enjekte edilen doz miktarı ile tedavi bölgesine bağlı olarak etki süresi farklıdır. Ancak genel olarak bir yorum yapmak gerekirse botox 4 ila 6 aya kadar kalıcılığını korur. Botox etkisi tamamlandığında tedavi bölgesine yeniden eski haline geri döner. Bu sebeple aynı bölgelere işlemin tekrarlanması uygulamanın kalıcılık süresini de artıracaktır. Uygulamadan sonra mutlaka doktorun önerdiği tavsiyeleri dinlemek önemlidir.

10. Botox uygulaması için en doğru aday kimlerdir? Herhangi bir yaş sınırı var mıdır?

Botox uygulamasında genellikle reşit olma yaşından itibaren kırışıklık ve ince çizgilerinin yoğunluğundan şikayetçi olan her kesim bu işlemi yaptırabilir. Ancak çizgi ve kırışıklıklar yüze iyice yerleşmeden botox yaptırmak işlemin daha başarılı sonuçlanmasına yol açar. Yerleşen kırışıklıklar ve çizgiler için ekstra olarak dolgu işlemi uygulamak gerekebilir.

11. Botox uygulaması kaç kere yapılmalıdır?

Botox tek seans uygulanıp daha sonra uygulanmayan bir teknik değildir. Botox genellikle 4 ila 6 arasında kalıcılığını koruyan bir işlemdir. Bu süre zarfı geçtikten sonra yüz yine eski haline dönecektir. O nedenle botox işleminin sık sık tekrarlanması etki süresini uzatacaktır. Ancak bilinmelidir ki botox uygulamasında çizgi ve kırışıklıklar çok fazla yüze yerleşmeden işlemin yapılması sonucun daha başarılı ve etkili olmasını sağlayacaktır.

12. Botox yaptırmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir?

Botox yaptırdıktan sonra uygulama bölgesine temas etmemek çok önemlidir. Aynı zamanda yüzüstü bir şekilde uzanmamak ve çok ağır egzersiz içeren hareketler yapmamak da botox uygulamasından sonra kaçınılması gereken işlemler arasında yer alır. Botox işleminden sonra kişi eğer kullanıyor ise kan sulandırıcı ilaçlar kullanmamak gerekir. Aynı zamanda vitamin, bitkisel ürünler gibi besinler de tüketilmemelidir. Ek olarak botox işleminden sonra çok sıcak ortamlardan (sauna, hamam gibi) kaçınmak gerekir.

13. Botox fiyatları ne kadar?

Botox fiyatları uygulamayı yapan doktora, onun tecrübesine, uygulamanın yapılacağı hastaneye ve botox maddesinin kalitesine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu nedenle 0212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak botox fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Op. Dr. Leyla Arvas

Web Site: https://www.drleylaarvas.com

Facebook  :@drleylaarvas

Instagram :@drleylaarvas

YouTube: LeylaArvas

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu