Anasayfa / Makaleler / Alzheimer Hastaları Neden Yön Duygusunu Kaybeder?

Alzheimer Hastaları Neden Yön Duygusunu Kaybeder?

Bilim adamları, Alzheimer hastalarının yön bulma duygusu kaybının nedenini buldu. ABD’deki Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’nden bilim adamları ilk kez, yön bulma becerilerinde azalmaya tau adlı proteinin beyinde birikmesinin yol açtığını belirledi.

Bilim adamları, söz konusu proteinin beyinde birikiminin 5 Alzheimer hastasından 3’ünün, hafızanın zarar görmesi ve yön bulma yeteneğinin kaybolması nedeniyle yolunu şaşırmasına ve kaybolmalara neden olduğunu belirtti.

Kaybolmanın, hastalığın ilk belirtilerinden olduğunu belirten bilim adamları araştırma sonuçlarının yaşlıların beyin görüntülerinin incelenmesiyle Alzheimer’ın erken teşhisine ışık tutabileceğini vurguladı.

Fareler üzerinde yapılan araştırma, tau proteininin beynin yön bulmadan sorumlu bölgelerinden biri olan entorinal korteksteki sinir hücrelerinin işlevini yerine getirmesini engellediğini gördü.

Tau Proteini

Beynindeki tau proteini seviyesi daha yüksek olan farelerin yön bulma testinden daha az başarılı olduğu ortaya çıktı.

Sonuçların Alzheimer tedavisinde yeni bir umut olduğunu ,  taunun zarar verdiği hücrelerin beynin uyarılması ya da ışık tedavisi yardımıyla yeniden etkin hale getirilebileceğini vurgulayan bilim adamlarından Dr. Aren Duff,  ilk kez söz konusu protein ve yön bulma becerisinde azalma bağlantısının bulunduğuna dikkati çekti.

Duff, yön bulma testleri ve MR görüntülerinin,  ilk evrelerinde hastalığın teşhisini sağlayabileceğine dikkati çekti.  Bilim adamı, testin risk grubundaki kişilerin yanı sıra 65 yaşın üzerindeki herkese yapılabileceğini de belirtti.

Araştırmanın sonuçları ‘’Neuron’’ dergisinde yayımlandı.

 

http://www.dailymail.co.uk/health/article-4137252/Discovered-protein-diagnose-dementia-early.html

Facebook Yorumları

Hakkında Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Isındığında Soğuyan, Soğuduğunda Kendini Isıtan Akıllı Kumaş İcat Edildi

Maryland Üniversitesi’nden bilim insanları , ısındığında kendini soğutan, soğuduğunda ise kendini ısıtabilen vücut sıcaklığına duyarlı …

2 yorumlar

  1. Pingback: Alzheimer Hastaları Neden Yön Duygusunu Kaybeder? - Herşeyolog

  2. Pingback: Alzheimer Hastaları Neden Yön Duygusunu Kaybeder! - Bekir Dereli Resmi Web Sitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.