Sorting by

×
MakalelerTıp ve Sağlık

Alzheimer Hastaları Neden Yön Duygusunu Kaybeder?

Bilim adamları, Alzheimer hastalarının yön bulma duygusu kaybının nedenini buldu. ABD’deki Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’nden bilim adamları ilk kez, yön bulma becerilerinde azalmaya tau adlı proteinin beyinde birikmesinin yol açtığını belirledi.

Bilim adamları, söz konusu proteinin beyinde birikiminin 5 Alzheimer hastasından 3’ünün, hafızanın zarar görmesi ve yön bulma yeteneğinin kaybolması nedeniyle yolunu şaşırmasına ve kaybolmalara neden olduğunu belirtti.

Kaybolmanın, hastalığın ilk belirtilerinden olduğunu belirten bilim adamları araştırma sonuçlarının yaşlıların beyin görüntülerinin incelenmesiyle Alzheimer’ın erken teşhisine ışık tutabileceğini vurguladı.

Fareler üzerinde yapılan araştırma, tau proteininin beynin yön bulmadan sorumlu bölgelerinden biri olan entorinal korteksteki sinir hücrelerinin işlevini yerine getirmesini engellediğini gördü.

Tau Proteini

Beynindeki tau proteini seviyesi daha yüksek olan farelerin yön bulma testinden daha az başarılı olduğu ortaya çıktı.

Sonuçların Alzheimer tedavisinde yeni bir umut olduğunu ,  taunun zarar verdiği hücrelerin beynin uyarılması ya da ışık tedavisi yardımıyla yeniden etkin hale getirilebileceğini vurgulayan bilim adamlarından Dr. Aren Duff,  ilk kez söz konusu protein ve yön bulma becerisinde azalma bağlantısının bulunduğuna dikkati çekti.

Duff, yön bulma testleri ve MR görüntülerinin,  ilk evrelerinde hastalığın teşhisini sağlayabileceğine dikkati çekti.  Bilim adamı, testin risk grubundaki kişilerin yanı sıra 65 yaşın üzerindeki herkese yapılabileceğini de belirtti.

Araştırmanın sonuçları ‘’Neuron’’ dergisinde yayımlandı.

 

http://www.dailymail.co.uk/health/article-4137252/Discovered-protein-diagnose-dementia-early.html

Daha Fazla Göster

Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Alzheimer Hastaları Neden Yön Duygusunu Kaybeder? - Herşeyolog
  2. Geri bildirim: Alzheimer Hastaları Neden Yön Duygusunu Kaybeder! - Bekir Dereli Resmi Web Sitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu