Bilimsel Gelişmeİlginç BilimPsikolojiTıp ve Sağlık

Otizm Tedavisi İçin Anahtar Uyku İlacı Suramin Olabilir

Suramin  1916’da uyku hastalığı tedavisi için geliştirilen bir ilaç olsa da, 2014’den beri otizm tedavisi üzerine yapılan bir çalışmada işe yarayabileceği gösterilmişti. Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim adamı Robert Naviaux’un üç yıl önce yayınladığı araştırmada farelerde otizm benzeri davranışları geri çevirebileceği gösterilmişti. Yapılan son araştırmada ise ilacın insanlarda da aynı etkiyi yaratabileceğine işaret ediyor.

Annals of Clinical and Translational Neurology dergisinde yayınlanan erken aşama klinik denemelerinde yaşları 5 ila 14 arasında değişen 20 otizmli çocuk yer aldı.

Sübjelerin yarısına kontrollü dozda suramin verilirken, diğerine plasebo(ilaç olmayan madde)  verildi.

45 gün sonrasında ilacı alan katılımcıların dil kabiliyeti, sosyal etkileşim ve tekrarlı davranış testlerinde  daha iyi performans gösterdiği, suramin alımının kesilmesiyle gelişimlerin kaybolduğu görüldü.

Renklendirilmiş TEM mikroskopuyla alınan mitokondri görüntüsü. Mitokondrilerin ürettiği ATP hücre içinde olunca enerji ortaya çıksa da, hücre dışında üretilince tehlike sinyali verebiliyor. Suramin bu sinyali inhibe ederek, otizmle ilişkili tehlike tepkisini engelleyebiliyor.

Araştırmaya Değer

Ulusal Otizm Topluluğu’ndan(National Autistic Society) araştırma görüntüleme ve değerlendirme şefi Ian Dale The Independent’a verdiği demeçte; bu yeni bulguların suramin ilacı için, potansiyel otizm tedavisi için daha ileri araştırmaya değer olduğunu söyledi.

“Suramin’e ilişkin bu bulgular oldukça enteresan,fakat bu çok küçük bir araştırma. Sonuçlar ilacın daha ileri araştırmaya değer olduğunu gösterse de, sadece bu ilacın otizmli çocuklar üzerindeki faydasını ele almada, araştırmayı dayanak alırken oldukça tedbirli olmalıyız,” diyor Ian Dale.

Dr Naviaux araştırmasına dair anektotları raporladı. Bunlardan biri 14 yaşında sözle olarak konuşmayan bir çocuğun ilk dozdan sonra babasına , “ Cips yemek istiyorum “ demesi oldu.

Otizmin bugün bilinen bir tedavisi  ve bu nörolojik duruma neyin neden  olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte, sadece Birleşik Krallık’ta her 100 kişiden birinin otizmden etkilendiği ortaya kondu.

San Diego ekibi bu bozukluğa hücre zararı tepkisinin neden olabileceği hipotezini kurdular. Vücut hücreleri kalıcı olarak viral saldırılara karşı savunma durumunda kalarak, normal hücresel aktiviteyi engelliyor.

Suramin pürinler adı verilen hücreyi tetikleyen bileşiklerden korumaya yarıyor.

Dr. Naviaux, otizmin tedavi edilebilecek bir metabolik sendromdan kaynaklandığını söyleyebilecek kadar ihtiyatlı bir optimizme sahip. Hatta beyninde yapısal değişimler olan çocuklarda bile gelişim yaratabileceğini düşünüyor.

Doktor Naviaux şimdi 40 çocuk içeren biraz daha büyük bir grupla çalışıyor. Pek çok başlangıç aşamasındaki ilaç gibi bu ilaç da testlerde kalırsa bilse, suramin gibi işleyen bir ilacın bulunmasıyla ilaç geliştirmede rönesans yaşanabileceğini umut ediyor.

Araştırmanın 2014’deki versiyonu için 

Kaynak: http://www.independent.co.uk/news/health/suramin-autism-experts-drug-research-100-year-old-symptoms-reverse-treatment-key-breakthrough-a7766516.html

Referansı :

  1. Robert K. Naviaux, Brooke Curtis, Kefeng Li, Jane C. Naviaux, A. Taylor Bright, Gail E. Reiner, Marissa Westerfield, Suzanne Goh, William A. Alaynick, Lin Wang, Edmund V. Capparelli, Cynthia Adams, Ji Sun, Sonia Jain, Feng He, Deyna A. Arellano, Lisa E. Mash, Leanne Chukoskie, Alan Lincoln, Jeanne Townsend. Low-dose suramin in autism spectrum disorder: a small, phase I/II, randomized clinical trial. Annals of Clinical and Translational Neurology, 2017; DOI: 10.1002/acn3.424
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Geri bildirim: Otizm Tedavisi İçin Anahtar Uyku İlacı Suramin Olabilir - Herşeyolog
  2. Otizm ile ilgili yazı çok dikkatimi çekti.Evet suramin halen araştırma aşamasında, ama bu yıllar sürebilir ve işin ticaretini yapanlara piyasaya sürümü engellenir.Benim bu deneye katılmam ya da doktorla iletişime geçmem lazım.oğlum 9 yaşında veren geçen gün büyüyor, ne yapmalıyım?

  3. Benimde kızım var altı yasında ,atipik otizim ,tanılı bu ilacı nasıl alabilirim ,lütfen yardım edin

  4. Benim oğlum 8 yaşında 32 kilo 1.33 boya sahip suramın dozu ne kadardır. Bu dozu söyleyen bir doktora ihtiyacım var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu