Sorting by

×
Elektronikİklim DeğişimiMühendislikTeknoloji Haber

Bosch Gücü Arttırarak, Yakıt Tüketimini Azaltan Su Enjeksiyon Sistemi Üretti

Bosch’un geliştirdiği su enjeksiyon teknolojisi sayesinde hem daha fazla güç , hem de daha az benzin tüketimi sağlıyor. Teknoloji ilk olarak BMW M4 GTS’de kullanıldı. Su enjeksiyon sisteminin en büyük yararı , yanma odasındaki sıcaklığı düşürmesidir. Mevcut turbo şarj arabalarda limitler zorlandığı için hem yakıt tüketimi hem de performans önem kazanmaktadır. Hava/yakıt karışımına su ekleyerek , yanma odasındaki sıcaklığın aktif bir şekilde düşürülmesi sağlanırken, diğer taraftan detonasyon riski olmadan sıkıştırma oranının yükseltilmesi amaçlanıyor.

Bosch’un verdiği bilgiye göre , yüksek sıkıştırma oranları sayesinde performans artarken, testlerde karbondioksit emisyonu % 4 düştü. Gerçek kullanımda yakıt tüketiminde % 13’e kadar yakıt tasarrufu yapılabileceği düşünülüyor.

bosch-su-enjeksiyon

Oldukça yararlı gözüken sistem, mantıklı  olarak oldukça basit.  Su ufak bir deopdan aktarılarak, doğrudan emme deliğine püskürtülerek, hızla buharlaşması sağlanıyor. Bosch 5 litrelik saf su haznesinin 3000 km dayanacağını ve su bittiğinde sistemin normal çalışmaya devam edeceğini belirtiyor.

BMW’de denenen prototip sistemde klimadan yoğunlaştırılan su yeniden tankı doldursa da Bosch kendi kendine doldurma sisteminden bahsetmiyor. Su enjeksiyonlu M4 GTS’de tankın sürücü tarafından yeniden doldurulması gerekiyor.

Su enjeksiyonu sayede verimi arttırmakla kalmıyor, performansı önemli ölçüde değiştiriyor. BMW M4 GTS’de normal M4’e göre 80 beygir artış sağlandı. Bosch’un geliştirdiği sistemin diğer araba üreticileri tarafından da kullanılması bekleniyor.

https://youtu.be/o7sIR-6SNGw

Kaynak : Bosch 
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Bosch Gücü Arttırarak, Yakıt Tüketimini Azaltan Su Enjeksiyon Sistemi Üretti - Herşeyolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu