Perşembe , Ekim 18 2018
Anasayfa / Elektronik / Bosch Gücü Arttırarak, Yakıt Tüketimini Azaltan Su Enjeksiyon Sistemi Üretti

Bosch Gücü Arttırarak, Yakıt Tüketimini Azaltan Su Enjeksiyon Sistemi Üretti

Bosch’un geliştirdiği su enjeksiyon teknolojisi sayesinde hem daha fazla güç , hem de daha az benzin tüketimi sağlıyor. Teknoloji ilk olarak BMW M4 GTS’de kullanıldı. Su enjeksiyon sisteminin en büyük yararı , yanma odasındaki sıcaklığı düşürmesidir. Mevcut turbo şarj arabalarda limitler zorlandığı için hem yakıt tüketimi hem de performans önem kazanmaktadır. Hava/yakıt karışımına su ekleyerek , yanma odasındaki sıcaklığın aktif bir şekilde düşürülmesi sağlanırken, diğer taraftan detonasyon riski olmadan sıkıştırma oranının yükseltilmesi amaçlanıyor.

Bosch’un verdiği bilgiye göre , yüksek sıkıştırma oranları sayesinde performans artarken, testlerde karbondioksit emisyonu % 4 düştü. Gerçek kullanımda yakıt tüketiminde % 13’e kadar yakıt tasarrufu yapılabileceği düşünülüyor.

bosch-su-enjeksiyon

Oldukça yararlı gözüken sistem, mantıklı  olarak oldukça basit.  Su ufak bir deopdan aktarılarak, doğrudan emme deliğine püskürtülerek, hızla buharlaşması sağlanıyor. Bosch 5 litrelik saf su haznesinin 3000 km dayanacağını ve su bittiğinde sistemin normal çalışmaya devam edeceğini belirtiyor.

BMW’de denenen prototip sistemde klimadan yoğunlaştırılan su yeniden tankı doldursa da Bosch kendi kendine doldurma sisteminden bahsetmiyor. Su enjeksiyonlu M4 GTS’de tankın sürücü tarafından yeniden doldurulması gerekiyor.

Su enjeksiyonu sayede verimi arttırmakla kalmıyor, performansı önemli ölçüde değiştiriyor. BMW M4 GTS’de normal M4’e göre 80 beygir artış sağlandı. Bosch’un geliştirdiği sistemin diğer araba üreticileri tarafından da kullanılması bekleniyor.

Kaynak : Bosch 
Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bosch Motorlarda Yana Yatmayı Engellemek İçin Roket İtici Geliştiriyor

Üreticiler motorsikletleri daha güvenli hale getirmek için her geçen gün yeni adımlar atıyor. Mesela artık …

2 yorumlar

  1. Makalenizden faydalandım bilginize . Çok başarılı bir site emekleriniz için teşekkürler.

  1. Pingback: Bosch Gücü Arttırarak, Yakıt Tüketimini Azaltan Su Enjeksiyon Sistemi Üretti - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.