AstronomiFizikİlginç BilimMakaleler

Bilim İnsanları Nerdeyse Tümü Karanlık Maddeden Oluşan Bir Galaksi Keşfettiler

Dünya’nın en güçlü teleskoplarını kullanan astronomlar neredeyse tümüyle karanlık maddenin birarada tuttuğu  dev bir galaksi keşfettiler.  Dragonfly 44(yusufçuk böceği)  adı verilen galaksi, Coma takım yıldızı yakınlarında yer alıyor , bugüne kadar sıra dışı bileşimi nedeniyle gözden kaçmıştı. Samanyolu galaksisine yakın boyutta bir alana yayılsa da, çok daha az yıldız içeriyor.

“Bu keşiften hemen sonra, bu galaksinin gözlenenden çok daha fazlasını barındırabileceğini fark ettik. Çok az yıldızı vardı ve onları bir arada tutan bir kuvvet olmazsa hemen parçalanacaklardı,” diyor araştırmanın baş yazarı Yale Üniversitesi’nden astronom  Pieter van Dokkum.

Van Dokkum’un ekibi Dragonfly 44’ü , ikisi de Hawaii’de bulunan  W.M. Keck Gözlemevi ve Gemini North Teleskopu sayesinde gözlemledi. Astronomlar Keck’den gelen gözlemleri kullanarak, 6 ay boyunca yıldızların hızını ölçtü. 8 metrelik Gemini North Teleskopu’nu kullanarak galaksinin merkezindeki dairesel yıldız kümeleri halkalarının , Samanyolu’nu çevreleyen yıldızlara benzer olduğunu ortaya çıkardılar.

Araştırmacılar yıldızların hızları galaksinin kütlesine işaret ettiğini not ediyorlar Eğer yıldızlar hızlı hareket ediyorsa, galaksinin daha fazla kütlesi var.

“İnanılmaz bir şekilde, yıldızlar bu sönük galakside olması gerekenden hızlı dönüyorlar. Bu da Dragon 44’ün görülmeyen dev bir kütleye sahip olduğunu gösteriyor,” diyor yardımcı yazar Toronto Üniversitesi’nden Roberto Abraham.

Öncelikle bilim insanları van Dokkum ve Abraham tarafından keşfedilerek üretilen Dragonfly Telephoto Array (Dragonfly Telefoto Dizisi) teleskopu ile Dragonfly 44’ü gözlemledi.

Dragonfly 44’ ün kütlesinin Güneş’in kütlesinden 1 trilyon kat daha fazla olduğu tahmin ediliyor . Yani 2 tredesilyon kg 2*1042 kg ki, bu Samanyolu’nun kütlesine çok yakın. Buna rağmen bu kütlenin sadece % 1’in % 1’i yıldızlar ve normal maddeden oluşuyor . Geri kalan % 99,99’u karanlık maddeden oluşuyor ki, bu maddenin hipotetik olarak evrenin % 90’ınını oluşturduğu düşünülüyor.

Araştırmacılar temelde büyük kısmı karanlık maddeden oluşan bir galaksinin çok yeni olmadığını, çok soluk galaksilerin benzer bileşenlere sahip olabileceğini belirtiyorlar. Fakat bu galaksiler Dragonfly 44’den kabaca 10,000 kat daha düşük olacaktır.

“Dragonfly 44 gibi galaksilerin nasıl oluştuğunda dair hiçbir fikrimiz yok. Gemini verisi bağıl olarak bu kadar büyük yıldız fraksiyonlarının çok küçük kümeler halinde  olduğunu göstermesi muhtemeln önemli bir kanıt niteliğinde. Fakat şimdilik ancak tahmin edebiliyoruz.”

Yale’den Astronomi ve Fizik profesörü Van Dokkum şunu da ekliyor: En çok daha öğrenmek istediğimiz karanlık maddenin neye tekabül ettiğidir. Dev karanlık galaksileri bulmak için çıktığımız bu yarışta, Dragonfly 44 gibi galaksiler bize yakın galaksileri bulabilirsek, karanlık madde parçacıklarına ilişkin zayıf sinyalleri belki de görebiliriz,”

Referans:  “A High Stellar Velocity Dispersion and ~100 Globular Clusters for the Ultra Diffuse Galaxy Dragonfly 44,” Pieter van Dokkum et al., 2016 Sept. 1, Astrophysical Journal Lettersiopscience.iop.org/article/10.3847/2041-8205/828/1/L6 , Arxivarxiv.org/abs/1606.06291

Kaynak: http://phys.org/news/2016-08-scientists-dark-milky-massive-galaxy.html#jCp

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Geri bildirim: Bilim İnsanları Nerdeyse Tümü Karanlık Maddeden Oluşan Bir Galaksi Keşfettiler - HaberdeBugun.Net
  2. Geri bildirim: Karanlık Maddeden Oluşan Galaksi - Tarihi Sırlar, Hayvanların Dünyası, Nasıl Yapılır - Tarihi Sırlar, Hayvanların Dünyası, Nasıl Yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu