Sorting by

×
İlginç BilimMakalelerPsikoloji

Beyni Gerçekten Ağrıyı Azaltmak İçin Eğitmek Mümkün Mü?

beyin ağrıyı azaltıyor-gerçek bilim

Lüksemburg Üniversitesi’nde yapılan yeni bir bilimsel araştırmaya göre,insanlar nötr bir ses duydukları zaman kendilerini daha az ağrı hissetmeye şartlandırabileceğini ortaya konuldu.Bu da insanoğlunun ağrıyı yenmede irade gücünü güçlüklerle başa çıkma amacıyla kullanmayı öğrenebileceği fikrinin ağırlık kazanmasına katkıda bulundu.Bu bilimsel makale kısa süre önce PLOS One isimli internet üzerinde yayın yapan gazete tarafından yayımlandı.

Bilim insanları uzun yıllardır biliyorlar ki,vücudun belirli bir bölümünde sürmekte olan ağrı,vücudun başka bir bölümden kaynaklanan yeni bir ağrı meydana geldiği zaman hafiflemektedir.Bu ağrı blokajı vucüdun potansiyel olarak daha da ilişkili,farklı bir tehditle başa çıkmasına yardımcı olmak amacıyla sinir sistemimiz tarafından oluşturulan fizyolojik bir tepkidir.

Ağrı,ağrıyı önler.” fenomenini araştırmak için ilk olarak bir deneğin ayağına ağrılı elektriksel sinyaller(ilk ağrı) verildi ve ardından meydana gelen ağrının şiddeti ölçüldü.Daha sonra deneğe ellerini bir kova dolusu buzlu suya sokması söylendi(ağrıyı azaltmaya neden olacak yeni uyarı) ve denek ellerine kovaya sokar sokmaz kulaklıklarından bir telefona ait zil sesi dinletildi.Bu işlem birkaç kez tekrar edildikten sonra,gözlemlendi ki elektriksel uyarılar sonrası hissedilen ağrı,kulaklık vasıtasıyla zil sesi dinletildiğinde kolayca azalmış oldu.

Beyin böylelikle vücudun fiziksel ağrı önleme mekanizmasını tetikleyen sinyal olan zil sesine şartlandırılmış oldu.Test edilen insanlar yalnızca belirgin bir şekilde ağrılarının azaldığını hissetmediler ama ağrının yüzde ifadesinde kullanılan kaslardaki aktivite gibi(somurtma,kaş çatma eylemleri gibi) ağrının varlığını gösteren bazı belirtileri de bulunmaktadır.Toplamda 32 kişi teste tabi tutuldu.

“Tıpkı bir zilin çalıması sonucu Pavlov’un köpeklerinde tükrük salgısına ait fizyolojik reaksiyonun tetiklenmesi gibi benzer bir etki de insanlardaki ağrı maskeleme yeteneği hususunda meydana gelmektedir.”diye konuştu Lüksemburg Üniversitesi Biyolojik Psikoloji Profesörü Fernand Anton.Bu çalışmanın önde gelen araştırmacılarından  Raymonde Scheuren de:”Tam aksine benzer öğrenim etkileri,bazı hastalarda ağrının devamı ve artışını tetikleyebilir, ” diye ekledi.

Kaynak : ScienceDaily 

Araştırma Referansı :

  1. Raymonde Scheuren, Fernand Anton, Nathalie Erpelding, Gilles Michaux. Beep Tones Attenuate Pain following Pavlovian Conditioning of an Endogenous Pain Control MechanismPLoS ONE, 2014; 9 (2): e88710 DOI:10.1371/journal.pone.0088710
Daha Fazla Göster

Gökhan Bahtiyar

1989 Bulgaristan'ın Kırcali şehrinde dünyaya gözlerimi açtım.Ailemin zorunlu göç sebebiyle 1990 yılında Türkiye'ye göç etmesiyle İzmir'de yaşamaya başladım.2007 yılında İzmir Atatürk Lisesi'nden ve akabinde 2013 yılında da Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden başarıyla mezun oldum. İzmir Kâtip çelebi üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri'de ihtisas yapmaya hak kazandım.Çok sevdiğim tıbbın bilinmezlerle dolu psikiyatri alanındaki son gelişmeleri sizlerle paylaşmaktan onur duyacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu