GenelREKLAMTıp ve Sağlık

Bağışıklığınız Ne Kadar Güçlü?

Bağışıklık sistemi, vücudun zararlı bakteri ve virüslere karşı ilk savunma hattıdır. Özellikle potansiyel enfeksiyonlarla mücadele söz konusu olduğunda, güçlü bir bağışıklığa sahip olmak her zamankinden daha fazla önemlidir. Güçlü bir bağışıklığa sahip olmak; sağlıklı, dengeli beslenme ve düzenli egzersiz gibi iyi alışkanlıkların uygulanmasına bağlıdır ve olumsuz yaşam tarzı uygulamaları vücudun savunma sistemine zarar verir. Sık sık hasta olmak, sürekli yorgun hissetmek veya çözülemeyen başka rahatsız edici semptomlar bağışıklık sisteminin zayıfladığı anlamına gelebilir.

Düşük bağışıklığın 6 belirtisine dikkat!

1. Yüksek stres seviyesi

Stres döneminde, özellikle sık ve uzun süreli kronik stres sırasında, vücut stres tepkisi denilen şeyi başlatarak tepki verir. Bu stresli durumlarla başa çıkmaya yardımcı olmak içindir. Ne yazık ki, bu tepki bağışıklık sistemini de baskılayarak enfeksiyon veya hastalık şansını artırır. Uzun süreli stres, bağışıklık sisteminin tepkilerini zayıflatır.

2. Sık enfeksiyon geçirmek

Her yıl birden fazla soğuk algınlığı veya grip geçirmek zayıflamış bağışıklığın bir işareti olabilir. Grip olduğunuzda, bağışıklığınız aşırı hızlanır ve bir enfeksiyonla savaşırken ısınmaya ve ateşe neden olur. Aynı zamanda, virüsün yayılmasını durdurmaya çalıştığı için hava yolunu kaplayan hücrelerin iltihaplanmaya neden olması sonucunda boğaz ağrısı yapar. Bir yıl içinde birden fazla enfeksiyon geçirirseniz, bağışıklığınızın vücudunuza büyük bir yük bindirmesine neden olur, çünkü sık aralıklarla hızlandırılmış bir oranda antikor üretmesi gerekir.

3- Geçmeyen bağırsak sorunları

Sık sık ishal, gaz veya kabızlık şikayeti yaşamak bağışıklık sisteminin tehlikeye girdiğinin bir işareti olabilir. Araştırmalar, bağışıklık sisteminin yaklaşık yüzde 70’inin sindirim sisteminde bulunduğunu göstermektedir. Orada yaşayan faydalı bakteri ve mikroorganizmalar, bağırsağı enfeksiyondan korur ve bağışıklık sistemini destekler. Bu yararlı bağırsak bakterilerinin düşük miktarları kişiyi virüsler, kronik iltihaplanma ve hatta otoimmün bozukluklar için risk altında bırakabilir.

4. Kronik yorgunluk

Her gece kaç saat uyumaktan bağımsız olarak kişinin kendini yorgun hissetmesi,  zayıflamış bir bağışıklığın işareti olabilir. Yetersiz uyku cildin yenilenme yeteneklerini etkiler, bu da yaraların iyileşmesini veya enfeksiyonlarla savaşmasını zorlaştırabilir.

5. Çok kilolu veya çok zayıf olmak

Kilonuz boyunuzla orantılı değilse yani fazla kilolu/obezite hastası veya zayıfsanız, bu durumlar bağışıklığın zayıflamış olduğunu gösterebilir. Fazla kilolu olduğunuzda, daha yüksek miktarda yağ hücresi bağışıklık hücreleri tarafından belirli kimyasalların salgılanmasının artmasına neden olabilir ve bu da vücudun temel besinleri emme yeteneğini etkileyebilecek kronik iltihaplanmaya neden olabilir. Ya da çok zayıfsanız ve beslenme yetersizliği çekiyorsanız, bağışıklığınız neredeyse kesin olarak zayıflar, kemikleriniz daha kırılgan olabilir ve kendinizi sürekli yorgun hissedebilirsiniz. Ve bu aşırılıkların hiçbiri bağışıklık sağlığınız için iyi değildir.

6. Yaraların geç iyileşmesi

İyileşmesi normalden daha uzun süren küçük yaralanmalar, zayıflamış bir bağışıklığın göstergesi olabilir.

Bağışıklığı kuvvetlendirmek için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

Birkaç yaşam tarzı değişikliği ve yeni alışkanlıklar bağışıklık sistemini güçlü ve sağlıklı tutabilmektedir.

  • Enfeksiyonlardan kaçınmak için ellerinizi düzenli olarak sabun ve ılık suyla veya alkol bazlı bir jel kullanarak yıkayın. Yıkanmamış ellerle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.
  • Bol miktarda taze meyve ve sebze içeren sağlıklı, dengeli bir diyet yapın. Bu, vücudunuza sağlıklı bağışıklık fonksiyonu için gerekli olan temel vitamin ve minerallerin alımını sağlamaya yardımcı olacaktır.
  • Ayrıca vücudunuzdaki sağlıklı mikro besin düzeylerini geri kazanmanıza yardımcı olabilecek bir vitamin ve mineral takviyesi de alabilirsiniz.
  • Sağlıklı bağışıklık fonksiyonu için önemli faktörler olan stresi azaltmak ve dolaşımı iyileştirmek için düzenli olarak egzersiz yapın.
  • Kaliteli bir uyku çekin.
  • Sigara içmeyin.
  • Alkol tüketiyorsanız ya bırakın ya da ölçülü tüketmeye özen gösterin.
  • Stresi azaltın. Düzenli egzersizin ve iyi uykunun stres seviyesini azaltmak için yeterli olmadığını düşünüyorsanız, meditasyon veya yoga gibi rahatlama uygulamalarını deneyin.

Evde kolaylıkla yaptıracağınız testler sayesinde bağışıklık seviyenizi ölçebilirsiniz

Memorial Evde Sağlık Bağışıklık Paketi ile bağışıklık seviyenizi ölçtürebilirsiniz. Bu testler sayesinde ortaya çıkan herhangi bir farklı sonuç, diyabet riski, enfeksiyon öyküsü veya genel sağlığınızı etkileyebilecek düşük D Vitamini vb seviyeleri gibi tespitler bağışıklık sisteminiz ile ilgili ne yapmanız gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır. Bu sonuçları kullanarak bağışıklığınızı kuvvetlendirecek yollar izleyebilir veya tedavi planlaması için bir uzmana başvurabilirsiniz.

Bağışıklık durumunu ölçmek için kullanılan testler

-Kan testleri

Bağışıklığı gösteren immünoglobulinler kan ve kemik iliğinde yaşadığından, bağışıklık sisteminin yetersiz olup olmadığını kontrol etmenin birincil yolu kan testidir. Tam kan sayımı seviyelerinde düşüklük olup olmadığını belirlemek için beyaz kan hücresi ve antikor sayıları değerlendirilir.

-Doğum öncesi testler

Hamilelik öncesi testler, hamileliğin erken döneminde yapılan kan testleri grubudur. Testler, hamile bir kadının ve doğmamış bebeğinin sağlığını etkileyebilecek hastalıkları ve enfeksiyonları kontrol etmek için kullanılır. Sonuçlar, ciddi komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilecek tedavilere rehberlik edebilir. Amniyotik sıvı, kan veya plasenta dokusundan alınan hücre örnekleri anormallikler için test edilir. Genetik bir kusuru test etmek için ise DNA testine başvurulabilir.

Bağışıklık konusunda merak ettikleriniz için Memorial Evde Sağlık “Bağışıklık Test Paketi”ni inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu