Sorting by

×
PsikolojiTıp ve Sağlık

Antidepresanların Psikolojik Yan Etkileri Düşünüldüğünden Daha Fazla Olabilir

depresyon

Liverpool Üniversitesi ‘nden bir bilim insanı antidepresanların intihar, seksüel zorluklar ve duygusal hissizlik gibi yan etkilerinin düşünüldüğünden daha fazla olabileceğini gösterdi.  Antidepresan kullanan 1829  kişi üzerinde yapılan araştırmada vakalarının yarısından fazlasında ilaç kullanımına bağlı yan etkiler bildirilmesi bu ilaçların acaba gereğinden fazla mı reçete edildiğiyle ilgili kaygılara neden oldu.

Psikolog ve baş araştırmacı Prof. John Read “Mutsuzluk ve kederin ilaçla tedavisi son zamanlarda tuhaf bir seviyeye ulaştı. Bazı ülkelerde her yıl on kişiden birine antidepresan reçete yazılıyor. ‘’ diyor.

Anti-depresanların en iyi belgelenmiş biyolojik yan etkilerinden başlıcaları kilo alma ve bulantı olarak  bilinirken, psikolojik ve insanlar arası ilişkilerdeki etkileri büyük oranda ihmal ediliyor ya da görmezlikten geliniyor. Oysa ki bu etkiler tehlikeli derecede yaygın.

Yeni Zelanda’ da yapılan araştırma, son 5 yılda antidepresan kullanan hastalarda antidepresanların 20 yan etkisiyle ilgili olarak online anket şeklinde yapıldı. İnsanların depresyon seviyeleri ve ilacı aldıklarında nasıl hissettikleri de rapor edildi.

18-25 yaş arası katılımcıların yarısından çoğu intihar etme isteği ve tüm katılımcıların büyük kısmı ise cinsel problemler(%62) ve duygusal olarak hissizlik(%60) rapor ettiler. Diğer yan etkiler ise yüzde olarak: kendisi gibi hissetmemek(%52), olumlu duygularda azalma(%42), diğer insanlara daha az ilgi gösterme (%39) ve içe kapanma (%55) olarak görüldü. Yine de %82 oranla insanlar, ilaçların depresyonlarında düzelmeye yol açtığını raporladılar.

Sonuç olarak hissizlik ve diğerlerini önemsememe gibi yan etkiler büyük endişe yaratmakta. Çalışmaya göre ayrıca hastalar ilaçlar reçete edilmeden önce bu tür yan etkilerle ilgili bilgilendirilmiyorlar.

Katılımcıların üçte birinden fazlasında intihar eğiliminin ilaç alımı sonucunda artması ise bize daha önce yapılan araştırmaların bu problemi  hafife aldığını göstermekte.

http://www.sciencedaily.com/releases/2014/02/140225122429.htm

Araştırma Referansı :

  1. John Read, Claire Cartwright, Kerry Gibson. Adverse emotional and interpersonal effects reported by 1829 New Zealanders while taking antidepressantsPsychiatry Research, 2014; DOI:10.1016/j.psychres.2014.01.042
Daha Fazla Göster

Can Bahar Sezgin

Acil Tıp Doktoruyum. Gercekbilim sitesinde sizi tıpla ilgili gelişmelerden haberdar ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu