Bilimsel GelişmeBiyolojiKimyaPsikolojiTıp ve Sağlık

Ağrı Şiddetini Ölçmek İçin Devrimsel Kan Testi

Indiana Üniversitesi Tıp Okulu’ndan araştırmacılar hastaların hissettiği ağrının şiddetini objektif olarak belirlemek için bir kan testi geliştirdi. Bu sayede ağrıyı dindirmek için gereken opioid miktarı büyük doğrulukla belirlenebilecek.

Tıp Doktoru Psikiyatri Prof. Dr.Alexander Niculescu tarafından  Nature Molecular Psychiatry dergisinde yayınlanan araştırmada, hastanın çektiği ağrının şiddetini objektif olarak ölçmek için kandaki biyo işaretleri(biomarker) tanımladı. Devrim niteliğindeki kan testi sayesinde ağrıyı iyileştirme aşamasında yüksek doğrulukla teşhis konulabilecek. Tabi hastanın tıbbi geçmişine de daha uzun dönemde bakılabilir.

“Doktorlar için, hastaların ağrı şiddetini belirleyebilecek objektif  bir kan testi prototipi geliştirdik. Ağrı kişiden kişiye değiştiğinden, ağrının şiddetini objektif bir şekilde ölçmek çok önemlidir. Bugüne kadar ağrı şiddeti açısından hastanın sözüne ve klinik ifadeye bakılıyordu. Bu işe başladığımızda çok zor ihtimaldi. Fakat burada asıl fikir ağrı hisseden insanları daha doğru tedavi etmek ve ilaç yazmanın bir yolunu bulmaktı,” diyor Psikiyatri bölümünden Niculescu.

Bu araştırma esnasında araştırmacılar kandaki biyo işaretlere baktı. Aynı diyabet hastaları için glukozun biyo işaretlerine bakar gibi, bu yeni biyo işaretlerde hastanın  tecrübe ettiği ağrıya göre ağrı şiddeti tespit edilerek,hastaya objektif  tedavi uygulanabilecek. Böylece opioidlerin miktarları kesin bir doğrulukla ayarlanabilecek.  Araştırmacılar bu biyo işaretlerin aynı parmak izi gibi kesin olduğunu belirtiyor.

Araştırma Referansı:

A. B. Niculescu, H. Le-Niculescu, D. F. Levey, K. Roseberry, K. C. Soe, J. Rogers, F. Khan, T. Jones, S. Judd, M. A. McCormick, A. R. Wessel, A. Williams, S. M. Kurian, F. A. White. Towards precision medicine for pain: diagnostic biomarkers and repurposed drugsMolecular Psychiatry, 2019; DOI: 10.1038/s41380-018-0345-5

Kaynakça: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/02/190213142715.htm

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu