FizikMakalelerÜtopya

3 Boyutun Ötesi : Nano Ölçekte Diğer Boyutlar Araştırılıyor

Bilim insanları atımlı yavaş nötron ışın demeti kullanarak kütleçekim kanununun ters karesindeki sapmayı derinlemesine inceledi. Bu deneyle bugüne kadar ki en yüksek yoğunluklu nötron deneyi ortaya konarak, yaşadığımız uzayın sadece 3 boyutla sınırlı olup olmadığını belirlemede önemli bir adım atıldı.

Deneysel ölçümler sayesinde gerçekliğe ilişkin modeller ve hesaplama tahminleri test edilebiliyor. Araştırmacılardan oluşan bir ekip dünyanın en yüksek yoğunluklu nötron ışın demeti tesisini kullanarak(J-PARC-Japonya) kütle çekim kuvvetinin yoğunluğunun limitlerinin araştırdı. Çok merkezli çalışma nanometre aralığında inceleme fırsatı sundu.

Çevremizdeki etkileşime girdiğimiz cisimler kütle çekimsel etkileşimlerin bir sonucudur. Bu etkileşim ters kare kanunu(ISL)  olarak bilinir ve 1 mm’den ölçekte deneylerle açıklanmıştır. Ayrıca kütle çekimsel etkileşimler uzun mesafelere dayanan astronomi verileriyle de desteklenir. Buna rağmen bugüne kadar ters kare kanununu destekleyen çok az deney var ve kuantum seviyesine yaklaştıkça tahmin edilmezlik artacağı öngörülüyor.

Kütleçekim teorisi gereği küçük ölçeklerde sayısız etki doğabileceği öngörülür. Egzotik kütleçekim ölçeğini 0,1 nm’e kadar düşürmeye yönelik çalışmalar sayesinde  artık bugüne kadar kaydedilmiş en yüksek yoğunluğu deneysel olarak üretme ve sergileme fırsatımız doğuyor. Bu veriler önermeleri aydınlığa çıkaracak,” diyor Osaka Üniversitesi’nden Tatsushi Shima.

Yüksek yoğunluklu atımlı nötron ışını ile statik yoğunluğa ulaşıldı.Nötronların elektromanyetik yüksüzlüğü sayesinde, elektromanyetik arka planı etkilenmezken,kısa ölçekte ISL sapmaları incelenebildi. Deney nötron – soy gaz saçılımına dayanıyor ve ilk nötron uçuş –zaman çalışması olma özelliği taşıyor.

“Dünyanın en güçlü ışınlarını performanslarını geliştirerek, bu alandaki bilgimizi önemli biçimde arttırdık. Bu tekrarlanabilir gelişimler oldukça açık olabilir. Kütle çekimsel etkileşimler sayesinde çevremizde boyutları anlamada önemli adımlar atıyoruz,” diyor Kyushu Üniversitesi’nden Tamaki Yoshioka.

Bu çalışma sayesinde hassaslık arttırılarak, üç boyutun sınırının ötesine ışık tutması bekleniyor.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180326110058.htm

Araştırma Referansı:

  1. Christopher C. Haddock, Noriko Oi, Katsuya Hirota, Takashi Ino, Masaaki Kitaguchi, Satoru Matsumoto, Kenji Mishima, Tatsushi Shima, Hirohiko M. Shimizu, W. Michael Snow, Tamaki Yoshioka. Search for deviations from the inverse square law of gravity at nm range using a pulsed neutron beamPhysical Review D, 2018; 97 (6) DOI: 10.1103/PhysRevD.97.062002

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: 3 Boyutun Ötesi : Nano Ölçekte Diğer Boyutlar Araştırılıyor
  2. Geri bildirim: Üçüncü boyutun ötesindeki diğer boyutlar araştırılıyor – MottoHaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu