Sorting by

×
Doğa ve Çevreİlginç BilimResimler

2013 EUREKA Bilim Fotoğrafçılığı Ödülleri Sahiplerini Buldu

2013 EUREKA Bilim Fotoğrafçılığı Ödülleri sahiplerini buldu. Avustralya Müzesi tarafından yürütülen New Scientis Eureka Ödülleri bilim alanında en iyi fotoğraflarını toplamayı hedefliyor. Ağustos böceğinin doğuşu , akış dinamiğinde sıvıların yarattığı enteresan görüntüler, örümcek ağları en çok ilgi çeken fotoğraflar oldu.

 

Otlu deniz ejderinin fotoğrafını çeken Richard Wylie bu fotoğrafların korunma için güçlü bir bilimsel aygıt olduğunu belirtiyor. 22 yaşından beri denizlere dalan Richard, su altında her zaman ilham verici ve muhteşem şeylerin mevcut olduğunu belirtiyor. Su altı fotoğrafçılığının meditasyona benzediğini belirtiyor.

Çekilen fotoğraflar hem çok enteresan hem de bilimsel açıdan değere sahip.

 

FİNALİST  : Mantarın Büyümesi , Paecilomyces cicadae, Elma Kearney

Ascomycetous fungus toprak altında yaşayan bir orak böceği endoparaziti. Genç böcek sporları sindirdiğinde enfeksiyon bütün vücuduna yayılır ve sonunda protein sentezini(kordisepinle)  inhibe eder. Sonrasında ise iç organlar miselyumla yer değiştirir. Olgunluğa eriştiğinde mantar çoktan konağı öldürmüş ve ondan beslenen beyaz sporları üretmiştir.

 

mantar-5

 

FİNALİST:  Babalık, Richard Wylie, Eukafa Ada Araştırma Merkezi 

Otlu deniz ejderi (Phyllopteryx taeniolatus) , ılıman ve ılman altı Avustralya sularında yaşayan endemik bir tür.  IUCN tarafından Nesli Tehlikede türler listesinde yer alıyor. Eşsiz canlıların majesteleri olarak gösterilen bu canlılar denizlerde biyo çeşitlilik gösteriyor. Dişi deniz ejderi döllenen yumurtaları erkeğe transfer eder, erkekte yumurtaları 8 hafta tamamıyla olgunlaşana kadar kuluçkada bekletir.

 

otlu deniz ejderi-1

 

 

FİNALİST : Kemokin reseptörünün prostat kanseri hücrelerinde ve 3D kültürde incelenmesi, Dr Louisa Windus

Kemokin reseptörü CXCR4 (yeşil floresans) 3D matrix içinde büyütülen  lenf köklü prostat kanser tümörü hücrelerinde gözleniyor. Hücre çekirdekleri kırmızı floresansla gösterilmiş.

 

prostat -3

 

Meydana Gelme (Emergence) ,Dr Ian Baguley, Westmead Hastanesi 

Bu fotoğrafta Ağustos böceğinin yıllarca toprağın altında büyüme sürecinde  çok kırılgan bir şekilde çoğalmak için toprağın üstüne çıkar.  Ağustos böceklerinin bu süreçleri oldukça kompleks ve bir evrimsel proseslerin oluşması uzun süre gerektiriyor.

 ağustos böceği-6

 

Akışkanlar Mekaniği –Stuart Hirth

Akışkanlar Mekaniği sıvı damlacıklarının hareketlerini tek bir resimde topluyor. Tek bir damlacığın hareketini çekmek için yüksek hızlı flaş kullanılarak karanlıkta fotoğraf çekildi. Damlacıkların renkleri ve şekilleri büyüleyici.

 

akışkanlar mekaniği-4

 

Nörolojik Gelişimin Şafağı –Nöral öncülerin göç yolculuğu, Dr Michael Lovelace ve  Profesör Tailoi Chan-Ling,  Sydney Üniversitesi 

Sinir sistemindeki bu hücrelerin göçü genç nörosphere hücreler kullanılarak gösteriliyor. Nöro gelişimi gösteren bu modelleme morfolojinin ve işaretçilerin kompleksliğini gösteriyor.

nörolojik gelişim-9

 

 İki Ölümün Hikayesi -Kaçak avcı ve Virüs Jason Edwards, Jason Edwards Fotoğrafçılık

Eziyet edilmiş ve yakılmış Afrika fili  (Loxodonta africana)  Chobe Ulusal Parkı’nda bulundu. Kaçak avcılar tarafından öldürülen fil, tümüyle parçalanmadan önce korucular tarafından ele geçirildi. File Anthrax virüsü bulaştığı anlaşılınca kalanlar da ateşe verildi. Fotoğraf Chobe’ de yayılan kaçak avcılığa ve anthraxa işaret ediyor.
nörolojik gelişim-10

 

Rampant ağları,  Helen Lambert

Rampant örümceği aynı çarşaf misali serilmiş gibi duruyor. Hatta bunları bulut zannedebilirsiniz. Güney Batı Kayalıkları’ nda (South West Rocks, NSW). Ağların bu şekilde olmasının nedeni su baskınlarından korunmak. böylece sel bastığında trambolin misali örümcekler kaçabiliyor.

 

örümcek ağı-2

 

Yeşil Kaplumbağa , Gary Cranitch, Queensland Müze Network

Gary Cranitch bu yeşil kaplumbağayı bozulmamış, okyanus ortamında Büyük Bariye Mercanı’ nda (Great Barrier Reef) görüntüledi. Bu türlerin mercan resifinin sağlığını gösterse de, kaybetmek üzere olduğumuz doğayı sembolize ediyor.

yeşil kaplumbağa-7

 

Sıvı Bağı , Phred Petersen, RMIT Üniversitesi 

Fotoğrafta Marangoni etkisi gösteriliyor. Gliserin-su karışımı damla etanol filmine çarpıyor. Yüzey gerilimi farklı sıvılar arasındaki yüzey kuvvetlerinden doğuyor. Yüzey geriliminin yüksek olmasından dolayı delikler oluşuyor. Aynı akış etkisi şaraba damlayan göz damlasında da görülebilir.

yüzey gerilimi-8

 

 

 

 

http://www.australiangeographic.com.au/journal/view-image.htm?index=0&gid=14223

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu