Cumartesi , Mart 25 2017
Anasayfa / Teknoloji Haber / SÜPER LÜKS CHREOS EV ELEKTRİK ARABA 1000 KM MENZİLE SAHİP

SÜPER LÜKS CHREOS EV ELEKTRİK ARABA 1000 KM MENZİLE SAHİP

Alternatif enerji şirketi Silex Power, elektrikli araba pazarına en üst sınıftan bir arabayla giriş yapacağını duyurdu. Şirket 2015’ den itibaren sadece 300 adetle sınırlı özel üretim süper lüks Chreos EV adını verdiği son teknoloji bir elektrikli araba üretecek.  Araba 1000 km menzili ve 10 dk gibi kısa bir şarj süresiyle teknolojinin limitlerini zorluyor.

Chreos EV 5,42 m uzunluğunda, 2,16 m genişliğinde ve 1,49 m yüksekliğinde karbon fiber gövdeye sahip bir araba olacak.

Silex’ in belirttiğine göre araba dört elektrik motoru sayesinde dört tekerden çekişli olacak. 640 beygir gücünde ve 4400 Nm torka sahip olacak araba inanılmaz güçlü ve seri olacak. Arabanın 0-100 km hızlanması 2,9 saniyenin altında gerçekleşirken, maksimum hızı 300 km/s ile sınırlandırılmış.

Silex Chreos EV sadece hızlı değil aynı zamanda 1000 km menzili (125 km/s sabir hızda) ile elektrikli arabalar arasında bir rekora imza atıyor.  Arabada otomatik performans modları seçilebiliyor. Örneğin ekonomi modunda , sadece arka tekerden çekişe dönüyor.

Fakat bunlardan belki de en önemlisi boş bataryalarını sadece 10 dakikada dolduran Hyperşarj teknolojisi (Hypercharge technology) olacak. Bu teknoloji için 10000-15000 V arası çalışan özel bir  sistem gerekiyor. Fakat Chreos Ev normal şarj üniteleriyle  de doluyor fakat ne kadar sürede dolduğu henüz belirtilmedi.

Silex yeni araba hakkında daha fazla detayı Nisan 2013’ de verecek. Videoda arabanın özelliklerini görebilirsiniz.

silex-power-chreos-15 silex-power-chreos-14

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Esneyip, Bükülebilen Ucuz Dokunmatik Sensör Geliştirildi

Katlanabilir bir tablet ya da telefon bizim için halen hayal gibi gözükse de , British …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*