Pazartesi , Eylül 16 2019
Anasayfa / Teknoloji Haber / Disney Bilgisayarlar Sayesinde Termoform Şekillendirmeye Yeni Bir Boyut Kazandırdı -Video

Disney Bilgisayarlar Sayesinde Termoform Şekillendirmeye Yeni Bir Boyut Kazandırdı -Video

ETH’dan doktora öğrencisi  Christian Schüller öncülüğünde ve ETH profesörü Olga Sorkine-Hornung  danışmanlığında geliştirilen bu metot  bilgisayar simülasyonlarından 3D modeller yaratabiliyor. Termoform yani ısıyla şekillendirme adı verilen yöntemde 3D model plastik katmanın üzerinde vakumla şekillendiriliyor. Oldukça eski olan bu yöntem sayesinde , normalde vakum ambalajlarda kullanılıyor. Fakat Disney ve ETH tarafından geliştirilen bu teknik sayesinde 3 boyutlu şekilde , bilgisayarda oluşturulan plastik model üzerinde kusursuzca oluşturulabiliyor.  Yani 3D yazıcıyla oluşturulan kalıplar, sonrasında bilgisayarla tasarlanan 2 boyutlu plastik yaprağa aktarılarak, oldukça detaylı bir model oluşturulabiliyor. Yapılabilecek bu renkli süper modellerden eğitimden , maketçiliğe pek çok alanda muhteşem modellerinde yaratılmasına imkan tanıyabilir.

Kaynak : https://3dprint.com/132599/computational-thermoforming/

Facebook Yorumları

Bu haber 372 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

UPS Kendi Kendine Giden Kargo Kamyonlarını Deniyor

Amerikan kargo firması UPS son nesil teknolojileri kullanarak kargo sektöründe öne geçmeye çalışıyor. Elektrikli minibüsler, …

2 yorumlar

  1. Pingback: Disney Bilgisayarlar Sayesinde Termoform Şekillendirmeye Yeni Bir Boyut Kazandırdı -Video - Herşeyolog

  2. Pingback: Disney Bilgisayarlar Sayesinde Termoform Şekillendirmeye Yeni Bir Boyut Kazandırdı -Video - HaberGaraj.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.