Anasayfa / Bilim / Dünyanın İlk Su Böceği Robotu Gerçek Su Böcekleri Gibi Davranıyor

Dünyanın İlk Su Böceği Robotu Gerçek Su Böcekleri Gibi Davranıyor

Dünyanın İlk biyo ilhamlı robotu sadece suda yürümüyor, su böcekleri gibi de davranışlar sergiliyor. Ayrıca sürekli ileri geri zıplayarak gerçek su böcekleri gibi davranıyor. Bilim adamlarının raporuna göre bu yeni akıllı mikrorobot, zıplama kabiliyeti sayedinde engellerden kaçınarak keşif veya diğer işlevler için kullanılabilir.

Qinmin Pan ve diğer bilim adamları bu şekilde küçük suda yürüyebilen robotların pek çok avantajı olduğunu açıkladılar. Buna benzer robotların göller ve diğer su kütleleri üzerinde  sekerek su kalitesi veya çok küçük böcekleri tespit edebileceğini söylüyor. Pan’ın belirttiğine göre bu tarzdan bir gerçek böceğin zıplayabileceği belirtiliyor.Zıplayan bir robot yapmak gerçekten zor çünkü ayakların yeterince kuvvetli olması ve su yüzeyinden havalanması gerekiyor. Pan’ ın grubu sıradışı bir mekanizma bulmak ve suyun üzerinde yürüyebilen bir  gerçek su böceği yapmak için oldukça çok çalıştı.

Böceğin 2 zıplama ve üçte destek bacağı var. Bu bacakları gözenekli süper su  itici bir nikel köpükle kaplandı. Böcek 14 cm ileri gidebiliyor ağırlığı bir su böceğinin 1100 katı kadar.Ayrıca 35.5 cm zıplayabiliyor.

Araştırmanın fonun State Key Laboratory of Robotics and System of Harbin Institute of Technology and the National Natural Science Çin Fonu tarafından sağlanıyor.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2012/07/120726153955.htm

Referans:

  1. Jie Zhao, Xinbin Zhang, Ning Chen, Qinmin Pan. Why Superhydrophobicity Is Crucial for a Water-Jumping Microrobot? Experimental and Theoretical InvestigationsACS Applied Materials & Interfaces, 2012; 4 (7): 3706 DOI: 10.1021/am300794z
Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nükleer Atıklar Elmas Pillere Dönüştürülecek

Nükleer atıklarla ilgili en büyük problem neyin değerli , neyin atık olduğunu bilememektir. İşte bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*