Anasayfa / Teknoloji Haber / EGO-KİTS İLE BİSİKLETİNİZE MOTOR TAKABİLİRSİNİZ

EGO-KİTS İLE BİSİKLETİNİZE MOTOR TAKABİLİRSİNİZ

Gittikçe popülerliği artan elektrikli dağ bisikletleri oldukça ilgi çekiyor. İşte bunlardan yeni çıkan iki bisiklet Conway E-Rider ve KTM eGnition en son çıkan bisikletler arasında geliyor.

Bu bisikletler kros, trail, down-hill(tepe aşağı) için tasarlanıyor ve oldukça dayanıklılar. Elektrikli motorlar sayesinde sürücü daha yüksek dağlara çıkarak sınırlarını genişletebiliyor. Tabi az bir efor sarfederek, nereye isterseniz oraya çıkmanız da olası. EGO-Kit ise, normal bir down-hill bisikletine eklenebilen ve çark sistemini değiştiren özel bir elektrik motoru.

Yüksek tork üreten brushless motoru 1200 W nominal güç ve 2400W (2.4KW) maksimum güç sağlıyor. Bu motoru besleyen batarya ise sırt çantanıza yerleştiriliyor. Bu pil 48V’ luk lityum-demir fosfat batarya 1,5 saate şarj oluyor ve 1500 keze kadar tekrar şarj olabiliyor. Pil size 40 km menzil tanıyor. Tabi bu tırmanılan eğim ve kilo gibi bazı faktörlere bağlı olarak pilin dayanma süresi değişecek.

Ön kaset dişlinin hemen yanına monte edilen motor dişliye oldukça yakın ve gücü kolaylıkla arttırabiliyor. Direksiyondan kontrol edilen  ünite ve gaz pedalı oldukça kullanışlı. Kullanıcının giydiği batarya dahil toplamda 4,4 kg ağırlık teşkil ediyor.

Bu kit piyasadaki down-hill bisikletlerinin % 70 ile uyumlu ayrıca. Sürücü motoru kullanım dışı bırakıp, pedal çevirebilir ya da pedal çevirerek motora destek sağlayabiliyor. Maksimum güçte bisikleti motor 70 km hıza çıkarabiliyor. Tabi kullanıcının kabiliyetine, yola ve motor sıcaklığına bağlı.

EGO-Kit şirketin sitesinden 2,520 dolara(1870 avro-4600tl civarı) alınabiliyor. Ayrıca motorun 500 W versiyonu biraz daha ucuza, 2225 dolara (1650 avro- 4050 tl civarı )    alınabiliyor.

Türkiye’ de fiyatı ne olur bilemiyoruz fakat muhtemelen bu fiyattan %60-80 daha yüksek bir fiyat olacağını düşünüyoruz.

Tabi bu tarzdan iyi down-hill bisikletlerinin fiyatlarının da 2000 tl’ den başladığını da belirtmekte fayda var.

 

 

 

 

 

Kaynak:  http://www.ego-kits.com/

http://www.gizmag.com/ego-kits-give-downhill-mountain-bikes-a-boost/17888/

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzaydan Gelen Işınlar Telefonunuzun Donmasına Neden Olabilir

Akıllı cep telefonunuzla bir işlem yapıyorsunuz ve işte dondu herhalde aklınıza ilk gelen bir yazılım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*