Sorting by

×
MekatronikTeknoloji Haber

Lego CubeStormer3 ve Samsung Galaxy S4 Dünya Zeka Küpü Çözme Rekorunu Kırdı

cubestormer3

Daha düne kadar Lego NXT robotlarının Zeka (Rubik) Küpü çözme rekoru 5,27 sn iken yeni yapılan CubeStormer3 sayesinde dünya rekoru 3,253 saniyeye düştü. Daha önce Cubestormer 2 ile kırılan rekor 5,27 sn iken yeni kurulan çok daha hızlı bir şekilde çözebilmesi tümüyle gelişen teknolojiyle alakalı. Galaxy S4 telefonda yüksek hızlı 4 ARM  Cortex-A15 çekirdek ve 4 düşük hızlı Cortex-A7 çekirdek var. Yani inanılmaz hızlı bir telefon. Her çekirdeğe bir Lego Minstorms servosu denk geliyor.  Ayrıca bu sette Lego Midstorms EV3 adlı son çıkan lego robot seti kullanıldı. Videoda robot ve telefon o kadar hızlı çözüm yapıyor ki, hareketleri takip edemiyorsunuz.

Esas olarak telefon kübün yüzlerinin hesaplanmasından sorumlu.  Yüzlerdeki kombinasyonları hesaplayan telefon robota hangi sırayla servoları çalıştıracağını belirtiyor. Ekip bir sonraki küp çözücü robotta son nesil Snapdragon, Nvidia ve Apple chipsetini kullanmayı düşünüyor. Dünyada zeka küpünü en hızlı çözen insan 5,55 saniyede çözebiliyor. Tabi bazılarımız zeka küpünü bırakın 5 saniyeyi 1 günde bile çözemiyor. O yüzden robotun ve adamın hakkını vermek lazım :D

Daha önceki robotun (Cubestormer 2) haberi için burayı tıklayabilirsiniz.

http://www.gercekbilim.com/legoyla-zeka-kupu-cozmek-mi/

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu