Perşembe , Ocak 18 2018
Anasayfa / Mekatronik / ANDROİD BEBEK GERÇEK BEBEKLER GİBİ DAVRANIYOR

ANDROİD BEBEK GERÇEK BEBEKLER GİBİ DAVRANIYOR

Kaliforniya Üniversitesi San Diego Makine Algısı Laboratuarları’ nda (Machine Perception Lab ) yeni bir Android bebek doğdu. Ulusal Bilim Derneği Fonu ile Kokoro Co. Ltd. ve Hanson Robotik şirketleri tarafından 1 yaşındaki bir bebeğe çok benzeyen bir android yapıldı. Birkaç yıldır süren geliştirme sürecinin sonunda pek çok gerçekçi mimiğe sahip bir android üretildi. Android robot gülebiliyor, gülümseyebiliyor ya da üzülüp şaşırabiliyor. Bu robotu görünce aklımıza yapay zeka filmindeki robot çocuk geliyor. Yakında bu gidişle belki de yapay çocuklar olabilir.

Diego-san ismi verilen android 1 yaşındaki bir çocuğa göre oldukça büyük , çünkü bu parçaları küçültmek oldukça masraflı. Çocuğun boyu 130 cm ve 30 kg ağırlığında ve 44 pnömatik ekleme sahip. Bu robotun ifadelerini yaratmak için nöroloji, bilgisayar görme sistemleri, gelişimsel psikolojiden yararlanıldı.

Robotun kendi vücudunu hareketlerini anlayarak, fiziksel ve sosyal dünyayla iletişime geçmesi için bazı hesaplama problemlerini anlaması gerekiyor. Dr. Movellan’ ın grubunun üstlendiği bu çalışma oldukça uzun ve zahmetli bir iş aslında. Daha önceleri Dr. Movellan Sony QRIO projesinde çalışmış, bu nedenle projede gerçekten başı çeken bir bilim adamı. Yaptıkları robot sanki gerçekten yaşıyormuş gibi çalışarak, pilleri bittiğinde sanki uyuyormuş gibi üstüne battaniyeyi çekerek, şarj oluyordu.

Diego-san’ dan bir insan vücudunun tüm karmaşıklığı aktüatörler kullanarak gerçek kaslara benzer dinamikler yaratılmış. Ayrıca Diego-San 2013’ ün ilk robotu oldu.

Kaynak: http://www.gizmag.com/ucsd-robot-baby-diego-san/25681/

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilim İnsanları Ateş Böceği Enzimiyle Bitkilere Işık Özelliği Kazandırdı

Massachussets Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları, ışıklandırma amacıyla kullanmak üzere ışıldayan bitkiler üretti. Aynı bilim ekibi …

Bir yorum geldi

  1. Mustafa Sevdar

    doyurucu ilgiyle ve zevkle takip ediyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*