Sorting by

×
BilimTeknoloji HaberUzay-Zaman

SpaceX Falcon 9 Roketi Kalkıştan İki Dakika Sonra İnfilak Etti


Cape Canaveral üstünden fırlatılan SpaceX Falcon 9 roketi kalkıştan 2 dakika 19 saniye sonra infilak etti. Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo götürmesi planlanan roket, 18 başarılı uçuştan sonra ilk kez başarısız oldu. Ayrıca SpaceX bu görevde üçüncü kez tekrar kullanılabilir roketini indirmeyi planlıyordu.Böylece fırlatıştan sonra roketi tekrar yavaşça indirerek yeniden kullanılabilir hale getirmeyi planlıyordu. Space X sonraki seferde Falcon 9’un tekrar kullanılabilirliğini test etmek için 9 Ağustos’ta Jason-3 uydusunu fırlatmayı planlıyor. SpaceX bu sefer iniş teşebbüsünün Vandenburg Hava Kuvvetleri Üssü’ne yapılacağını söylese de bugün yaşanan facia kalkış planını etkileyecektir. Yine fırlatılan bu aracın insansız bir araç olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Elon Musk attığı tweet’te oksijen tankındaki aşırı basınçtan kaynaklanmış olabileceğini belirtti.

Kargoda 2200 kg civarında yiyecek, destek paketi ve bilimsel deney setlerinin bulunduğu belirtiliyor. Ayrıca iki adet Microsoft’un son geliştirdiği HoloLens cihazının ulaştırılması planlanıyordu. Kargo paketine ne olduğu halen bilinmese de, patlamada parçaları ayrıldığı düşünülüyor. Uzay istasyonundaki astronotlar için bu durumun bir risk teşkil etmediği belirtildi.

SpaceX, bugün yaşanan kazanın ardından bugüne kadar gerçekleştirdiği 18′ nci ateşlemede ilk kez başarısız oldu. Özel uzay-havacılık sektöründe geçtiğimiz yıl Orbital Sciences firmasının Antares roketi infilak etmiş ve Virgin Galactic’in Spaceship 2 uzay aracı yere çakılmıştı. En son kazanın ardından Boeing ve SpaceX’in gerçekleştireceği ‘uzay taksisi’ görevleri de tartışmaya açılabilir. İki firma 2017’de başlaması planlanan görevlerde UUİ’ye astronot taşıyacak.

SpaceX ve Tesla Motors Elon Musk adlı dahi girişimcinin şirketleri olarak biliniyor.

Kaynak : http://www.theverge.com/2015/6/28/8858801/spacex-falcon-9-rocket-explosion-nasa

http://www.aljazeera.com.tr/haber/falcon-9-havada-patladi

nasa spacex patlama

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu