Sorting by

×
KimyaTeknoloji HaberVideobilim

iPhone 6 Hangi Elementlerden Oluşur ?

iphone 6 elementler-gerçek bilim

Hiç düşündünüz mü cebinizde taşıdığınız iPhone 6 /6S hangi elementlerden üretiliyordur? İşte bu yazı ve videoda bunu öğreneceksiniz. iPhone 6/6S ya da diğer akıllı telefonların üretiminde bazı temel elementler kullanılır, bunlar günümüz teknolojisinin olmazsa olmazıdır.

Örnek verecek olursak, tipik bir akıllı telefonda 300 miligram gümüş ve 30 mg altın bulunmaktadır. Doğru duydunuz yine altın , gümüş zenginsiniz yani ;)

Sadece 2014 yılında telefon üreticileri 2,5 milyar dolar değerinde altın ve gümüş kullanmışlardır. Kullandığınız telefonun bataryasında lityum iyon pil kullanılır. Bu pilin anotu karbon grafit bulunurken, katodunda (+)lityum  kobalt oksit bulunur. Anotta elektronlar üretilirken, katotta elektronları absorblar(emer) ve akım üretir. İşte bu akım sayesinde telefonunuza istenilen güç gelir. Bazı telefonlarda lityum kobalt oksit yerine lityum mangan oksitte kullanılmaktadır. Telefon ve pilin kasası çoğumuzun bildiği gibi alüminyumdan yapılır.
 


 
 
Ekran ise bir cam gibi görünse de, dünyanın en nadir elementlerinden bazıları bu ekranda yer alır. Çok az miktarda kullanılan bu elementlerin çoğu Çin’den gelir ve akıllı telefonların hepsinde vardır. Belki de hiç duymadığınız bu elementlere gelince; praseodimyum,terbiyum, itriyum ve gadoliyumdur. Bu elementler sayesinde renkli bir ekranınız olur. Ayrıca ekrandaki dokunmatik kısım da da eser element vardır. Eser element olarak indiyum ve diğer elementler olarak kalay ve oksijen de vardır. Bu elementler kullanılarak şeffaf bir film üretilir ve kapasitif dokunmatik ekran oluşturulur.

Bir de tabi ekranın hemen kırılmaması için gerek iyonize güçlendirilmiş cam kullanılır. Bunun için cam sıcak potasyum banyosuna daldırılır. Camdaki sodyum iyonları göçerek yerine , büyük potasyum iyonları doluşarak camda sıkışır ve daha güçlü bir cam oluşturur

Telefonunuz kırılsaydı, içinde bambaşka bir kimya olduğunu görebilirdiniz. Telefonunuzun elektrik şebekesi ve mikro elektrik bileşenleri bakır ile doludur. Ayrıca kondansatörlerin üretiminde tantal elementi(metal) kullanılır. Kondansatörler elektriği depolayan ve düzenleyen elektronik bileşenlerdir. Fakat pillerin aksine çok hızlı boşalıp dolabilirler.

Mikro çiplerde silisyum kullanılır.  (İngilizce de silisyum elementine “silicon” denilirken, silisyumdan oluşan polimere “silicone” denir.) Yani türkçe de silikon dediğimiz silisyumun bir polimeridir. Silisyum oksijenden sonra dünyada en çok bulunan elementtir. Ayrıca çiplerde oksijen,antimon,arsenik,fosfor ve galyumun birleşimiyle çok iletken ve güçlü bir çip yapılmış olur. İşte bu teknoloji harikası alet belki de aptalca oyunlar oynamak için kullanılmaktadır. Tabi ki telefon sizin istediğiniz şey için kullanabilirsiniz.

Gerçek Bilim’in Yeni Youtube Kanalı’nda Muhteşem Bilim ve Teknoloji Videoları Bulabilirsiniz. Abone Olun!

Kaynak : American Chemical Society 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: İPhone 6 Hangi Elementlerden Oluşur ? - HaberGaraj.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu