KimyaVeterinerlik

Çikolata Köpekler İçin Neden Zehirlidir ?

çikolata köpek ld50

Kakaoteobromin” adı verilen köpekler için çok toksik bir molekül içerir. Kafein ve teobromin kimyasal açıdan birbirine çok benzeyen iki moleküldür. Aynı kafein gibi teobromin de beynimizdeki adenozinin uyanıklığı regüle eden reseptörlere ulaşmasını engeller. Küçük dozlarda teobromin kalp atışını hızlandırarak, beyne taşınan oksijen ve besin miktarını arttırır. Fakat köpekler teobromini iyi metabolize edemezler. Köpeklerin merkezi sinir sistemini uzun sürede kötü bir şekilde etkiler. 6 ila 12 saat içinde teobromin zehirlenmesi etki eder. Teobromin zehirlenmesinin belirtileri şunlardır ;

Yüksek ateş, diare, nöbet geçirme,kusma, hızlı nefes alma, kalp atışında hızlanma belirtileri arasındadır. LD50 adı verilen zehir oranı popülasyonun yarısını öldürecek miktardaki zehir miktarıdır.  Köpeklerde bu miktar kg başına 300 mg’dır. Yani kg başına 0,3 g (0,0003kg) teobromin demektir. İnsanlar için bu miktar kg başına 1000 mg’dır. Yani kg başına 1 gramdır. İşte bu nedenle çikolata bağımlıları pek sorun yaşamazlar.

Çikolataların türüne göre bu  miktar değişir. Sütlü çikolata bu oran 100 gramda 212 miligrama kadar çıkabilirken, bitter(siyah) çikolatada 100 gramda  1411 mg’a kadar çıkabilir. Yani 20 kg’lık bir köpeğin LD50 (ölümcül doz) oranı 2,722 kg sütlü çikolata veya 454 gram bitter çikolatadır. Tabi bu ölümcül bir dozdur, köpeğiniz az bir çikolata yese bile hasta olabilir. Tabi köpeğiniz küçükse daha az miktarda çikolata ile zehirlenecektir. Bu durumda öncelikle veteriner hekiminizi arayınız. Köpeğinizi kusturmak için hidrojen peroksit solüsyonu kullanabilirsiniz ama yine de risk vardır. Aynı şey kediler için geçerli değildir, çünkü kediler tatlı şeylerin tadını alamazlar ve bu yüzden tatlı şeyleri yemezler.

Kaynak : http://www.iflscience.com/chemistry/why-chocolate-so-bad-dogs

https://www.youtube.com/watch?v=X86co4E1NvE

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu