Bilimsel GelişmeBiyolojiMakalelerTıp ve Sağlık

Yetişkin Kök Hücrelerinden İlk Kez Kornea Üretildi

kornea fare

Boston’dan bilim insanları bulunması oldukça zor limbal kök hücreler gibi davranan  ABCB5 molekülünün kullanarak insanda görmeyi sağlayacak kornea dokusunu yeniden geliştirmeyi başardılar. Massachusetts Göz ve Kulak, Boston Çocuk Hastanesi, Brigham Kadın Hastanesi’nin ortak çalışması sayesinde geliştirilen teknikler, yanık,kimyasal yanmaları vb. yaralanmalarda zarar gören gözler için artık umut var. Nature dergisinde yayınlanan araştırma yetişkinlerden alınan kök hücrelerden doku yapılan türünün ilk örneği olma özelliğini taşıyor.

Limbal kök hücreler gözün bazal limbal epitelyumundan yani limbusunda yer alıyor ve kornea dokularını onararak rejenere etmeye yarıyor. Kazayla bu hücrelerin kaybı durumunda körlük ortaya çıkıyor. Daha öncelerinde doku veya hücre nakli sayesinde kornea rejenerasyonu yapılmaya çalışılsa da bunların getirileri yeterli değildi. Bu araştırmada araştırmacılar antibadileri ile ABCB5 molekülünü tespit ederek insan donörlerdeki ölmüş kök hücreleri anatomik olarak yeniden yetiştirmek için kullandı. Böylece farelerde tümüyle fonksiyonel insan korneası üretilebildi.

Elde edilen bu bulgular sayesinde kornea yüzeyi limbal kök hücrelerle çok daha kolay bir şekilde onarılabiliyor.

ABCB5 molekülü Boston Çocuk Hastanesin’de Doktor Markus Frank ve Natasha Frank tarafından laboratuvarda keşfedildi. Yeni yapılan çalışmada ise ABCB5 geninin limbal kök hücrelerde de bulunduğu ve kornea onarımı için gerektiği gözlendi. Sonrasın ABCB5 geninden yoksun bir farenin korneasının hasar aldığında az iyileştiği görüldü.

Bilim insanları ABCB5 sayesinde limbal kök hücrelerin hayatta kalabildiğini ve apoptosizden(programlı hücre ölümü) korunduğunu gösterdi.

Kaynak: ScienceDaily

 

Araştırma Referansı :

  1. Bruce R. Ksander, Paraskevi E. Kolovou, Brian J. Wilson, Karim R. Saab, Qin Guo, Jie Ma, Sean P. McGuire, Meredith S. Gregory, William J. B. Vincent, Victor L. Perez, Fernando Cruz-Guilloty, Winston W. Y. Kao, Mindy K. Call, Budd A. Tucker, Qian Zhan, George F. Murphy, Kira L. Lathrop, Clemens Alt, Luke J. Mortensen, Charles P. Lin, James D. Zieske, Markus H. Frank, Natasha Y. Frank.ABCB5 is a limbal stem cell gene required for corneal development and repairNature, 2014; DOI: 10.1038/nature13426
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Yetişkin Kök Hücrelerinden İlk Kez Kornea Üretildi | Levent KIRCA'nın Günlüğü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.