Doğa ve ÇevreMakalelerÜtopya

Okyanuslarda 269,000 Ton Plastik Yüzüyor

plastik okyanus

10 Aralık 2014 tarihli açık erişimli PLOS ONE dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre dünya okyanuslarında 269,000 ton plastik yüzüyor. Five Gyres Enstitüsü’nden Marcus Eriksen ve meslektaşları tarafından yapılan araştırma okyanuslardaki insan kaynaklı kirlenmenin ne kadar ciddi boyutlara ulaştığını gösteriyor.

Dünya okyanuslarında farklı derişimlerde  mikro plastik kirlenme gözlense de , makro ve mikroplastiklerin global çokluğu ve ağırlığına dair veriler yeterli değildi.Dünya okyanuslarında yüzen plastik miktarını tespit etmek için 2007-2013 yılları arasında 5 alt-tropik bölge; Avustralya kıyıları, Bengal Körfezi ve Akdeniz olmak üzere 24 keşif görevinden elde toplanan veriler değerlendirildi. Ağlar ve büyük plastik akıntıları gözlenerek toplanan mikroplastik verileri sonrasında plastik dağılımına ilişkin bir okyanus modelini kalibre etmek için kullanıldı.

Temel alınan veri ve modelden yola çıkarak araştırmacılar okyanuslarda minimum 5,25 trilyon plastik parçacığı yüzdüğünü ve bunların yaklaşık 269,000 ton geldiğini tespit ettiler. Normal kıyı kesiminde bulunan büyük plastikler 5 alt tropik bölgeye bozunarak yayılıyor ve alt kutupsal debrizlerde bile küçücük mikroplastiklere rastlanmasına neden oluyor. Bu girdapların büyük plastikleri aynı öğütücü gibi parçalayarak okyanusa tekrar saldığı öngörülüyor.

“5 alt tropik bölgenin ortasında gördüğümüz bu çöp yığınlarına ilişkin elde ettiğimiz bulgular plastiklerin son durağının bura olmadığını, mikro-plastiklerin son adresinin tüm okyanus ekosistemleriyle etkileşime girebileceğini gösteriyor,” diyor Dr. Marcus Eriksen .

Kaynak : ScienceDaily

Referans :

  1. Marcus Eriksen, Laurent C. M. Lebreton, Henry S. Carson, Martin Thiel, Charles J. Moore, Jose C. Borerro, Francois Galgani, Peter G. Ryan, Julia Reisser. Plastic Pollution in the World’s Oceans: More than 5 Trillion Plastic Pieces Weighing over 250,000 Tons Afloat at Sea. PLoS ONE, 2014; 9 (12): e111913 DOI:10.1371/journal.pone.0111913
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.