Sorting by

×
Alternatif EnerjiElektronikKimyaMakalelerNanoteknoloji

Yeni Nesil Güneş Pilleri İçin Tek Adımda Üretim Yöntemi Bulundu

siyah silikon nano

Rice Üniversitesi’nden bilim insanları yüksek verimli güneş pilleri üretmek için tek adımlık bir proses yarattılar. Rice Laboratuvarı’ndan kimyager Andrew Barron, silikonu asitle oyarak nano dikenler üreten ve böylece güneş hücrelerinin aktif elementlerine % 99’dan fazla güneş ışığı girmesini sağlayan bir teknik geliştirdi. Barron ve yüksek lisans öğrencisi Yen-Tien Lu’nun baş yazarlığını yaptığı araştırma Royal Society of Chemistry’nin Journal of Materials Chemistry A dergisinde yayınlandı.

Güneş paneli tarafından ne kadar ışık absorbe edebilirse o kadar çok güç üretilebiliyor. Fakat içeri ışığın da girebilmesi için maksimum ışığın aktif elementlere girerek bir kısmının da yansıtılması için özel bir kaplama kullanılıyor. Anti-yansıtma ışığın açısına ve dalga boyuna bağlı olduğundan oldukça sınırlı.

Fakat siyah silikon adı verilen bir madde nerdeyse hiç ışık yansıtmıyor. Siyah silikon ışığın dalga boyundan bile küçük nano dikenler ve porlarla işlenmiş bir yapıya sahip. Bu özel doku sayesinde farklı açılardan gelen ışığı etkili olarak toplanması sağlanarak gün doğumundan batımına verim alınabiliyor. İşte iki aşamada üretilen siyah silikon Barron ve Lu’nun geliştirdiği yöntem sayesinde oda sıcaklığında tek aşamaya düşürüldü.

Kimyasal olarak bakır nitrat,fosforik asit,hidroflorik asit ve su karışımı yavaşça pişiriliyor. Sonrasında silikon devre levhasına uygulandığında fosforik asitle bakır iyonlara bakır nano parçacıklara indirgeniyor. Bu nano parçacıklar silikon levhanın yüzeyindeki elektronlarla etkileşerek oksidize oluyor ve HF ile piramit şeklinde nano por silikonların oluşumuna neden oluyor. Prosese yapılan bu ince ayar sayesinde 590 nanometre küçüklüğünde gözenekler açılarak ışığın % 99’u içeri alınıyor. Normalde işlenmemiş bir silikon levhada ışığın nerdeyse % 100’ü yansıtılır.

Barron yine de bu dikenlerin halen de kaplamayı elementlerden koruması gerektiğini belirtiyor. Laboratuvar halen 8 saatlik asit prosesini kısaltmak için çalışıyor. Yine de siyah silikon yapma yönteminin önceki yöntemlere göre tek adımda olması nedeniyle daha kolay olacağı belirtiliyor. Bu sayede siyah silikonun üretim maliyeti düşürülerek daha verimli ve güçlü güneş pilleri yapılabilir.

 gözenek

Araştırma Referansı : J. Mater. Chem. A, 2014, Accepted Manuscript. DOI: 10.1039/C4TA02006E

Kaynak : http://phys.org/news/2014-06-solar-cell-efficiency-chemical.html#jCp

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Degerli Oguz bey,

  Kurdugunuz internet sitesi cok doyurucu ve tasarim olarak da cok goze uygun. Dediginiz gibi Turkiye’de bilimle ilgili bir boslugu dolduracak. Eminim ki gorece kucuk ama cok kaliteli bir okur kitlesi uzun zaman sizi ilgiyle takip edeceklerdir. Bendeniz de bu kitle icinde olacagim.

  Sizi belki bir tek konuda elestirebilirim. (hosgorunuze siginarak tabii) Turkce’ye ozen konusunda biraz daha dikkat gosterirseniz. Benim gibi Turkce’yi cok onemseyen ve koruyan okurlarinizi daha fazla mutlu etmis olursunuz.

  Turkcesi varken Turkcesi. Saygi ve selamlar

  Mustafa Kemal

 2. Haklısınız elimden geldiğince Türkçe’ye önem versem de bazı dergi ve kurumların ismini değiştirmek pek mümkün değil. Kısıtlı vaktimde hızla hazırladığım haberler genel okuyucuya hitap ettiği gibi, bilimsel çevrelere de hitap ediyor. Bazen gerçekten apar topar hazırladığımız haberlerde gerçekten hatalar olabiliyor. Elimden geldiğince bu haberleri düzeltmeye çalışıyorum. Gördüğünüz gibi sitem tümüyle kişisel çabalarla insanımızı bilgilendirmeyi amaçlıyor. Yine de sizin gibi değerli okurlara ulaşabilmek , görüşlerini alabilmek benim için doğru yolda olduğumu gösteren bir kanıt.

  “Gerçek kurtuluş ancak cehaletin kaldırılmasıyla olur.Cehalet kaldırılmadıkça toplum geriye gidiyor demektir .” Mustafa Kemal Atatürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu