Sorting by

×
BiyolojiDeneyselDoğa ve ÇevreKimyaTıp ve Sağlık

Yeni Araştırmaya Göre Günde 2 Elma Yemek Kolesterolü Düşürüyor

Yeni yapılan bir araştırmaya göre günde iki elma yemek kolestorelü düşürüyor ve kalp hastalıkları ile mücadelede etkin rol oynuyor. Reading Üniversitesi ve Fondazione Edmund Mach (FEM,İtalya)’dan bilim insanlarının American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınladığı araştırmada elma lifleri ve polifenoller toplam ve LDL kolesterolü düşürüyor. Ayrıca kan damarı sağlığıyla markörleri geliştirdiği gözlendi. Bu markörler kan kolesterolü seviyesini hafifçe arttırabiliyor.

Reading Üniversitesi’ndeki Hugh Sinclair İnsan Beslenmesi Birimi Müdürü Prof. Julie Lovegrove şunları söyledi:

“Bu son çalışma ile beslenmede basit değişimle , kalp hastalığı riskinin tespitinde önemli bir etkisi olduğu söylenebilir. Bu çalışmayla elma suyunun içerdiği şeker ve kalorinin aksine, iki tüm elma tüketilmesiyle katılımcıların kalp sağlığına nasıl önemli bir etkisi olduğu görülebilir.”

Ekip Trentino İtalya’daki Renetta Canada elmalarını kullandı. Bu elmalar proanthosiyanidler adı verilen polifenoller açısından zengindir. Kontrol grubu için ise sıkılmış elma suyu kullanıldı. Her ne kadar kontrol içeceği benzer kalori ve şeker içerse de, tüm bir elmada yüksek miktarda fiber(8.5g vs <0.5g)ve polifenol içeriği(990mg vs 2.5mg kıyaslanırsa) var.

Araştırmayla günde sadece 2 elma eklenen beslenme tipinin bile kalp sağlığına önemli etkileri olabileceği görülüyor.

Her ne kadar elmada bulunan lifler ya da polifenolün bu sonucu doğurduğu bilinmese de, tüm elma yemenin açık ara kazanan olduğu görülüyor , diyor araştırmayı yapan Dr. Thanasis Koutsos .

İleri okuma: Athanasios Koutsos et al. Two apples a day lower serum cholesterol and improve cardiometabolic biomarkers in mildly hypercholesterolemic adults: a randomized, controlled, crossover trial, The American Journal of Clinical Nutrition (2019). DOI: 10.1093/ajcn/nqz282

Dergi: American Journal of Clinical Nutrition 

Kaynak: https://medicalxpress.com/news/2019-12-apples-day-cholesterol-bay.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu