KimyaTıp ve Sağlık

Bilim İnsanları Sigara Dumanından Gelen DNA Hasarını Yeniden Yarattı

York Üniversitesi’nden araştırmacılar, sigaranın ürettiği toksinleri yeniden oluşturarak,DNA’da nasıl eşsiz desenler yarattığını gösterdi. Böylece bilim insanları, sigara ve mesane kanseri arasındaki ilişkiyi daha iyi ortaya koyabilecek.

Mesane kanserinin nedenleri halen tam anlaşılamasa da, sigara bağımlılığının ana risk faktörü olduğu görülüyor.

York Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden Dr. Simon Baker liderliğindeki araştırmacılar, laboratuvar ortamında insan mesane hücrelerini çoğaltarak, onları sigara dumanındaki en bilindik zehirlere maruz bıraktı. Dokular dumandaki toksine maruz kaldıktan sonra, ekip DNA’da bulunan 3 milyar harften oluşan tüm genetik kodu analiz ederek mutasyona dair bir işaret, bir şablon aradı.

Dr. Baker şöyle diyor:” Buradaki mutasyon sinyalleri, olay mahalinde bırakılan parmak izlerine benziyor. Sonra kanser DNA’sına bakıldığında, aynı suçluların parmak izlerini bulur gibi, kansere neden olan hasarları bulabiliriz. DNA hasarı sigara dumanından ya da güneşten gelen UV radyasyondan kaynaklanabilir.Ya da hiç bilinmeyen bir nedenden dolayı kanser oluşabilir.”

“Çalışmamızda sigara dumanının zehrine özgü belli başlı parmak izlerini, mesane dokusu DNA’larında tespit ettik. Buna rağmen, mesane kanseri hastalarının mutasyona bağlı işaretlerine bakıldığında, duman toksinin çok küçük bir hasardan sorumlu olduğu görülüyor.”

“Buna karşın sigara mesane kanserinde anahtar bir risk teşkil etmektedir. DNA’da doğrudan hasar aramak, bu kanserlerin oluşumunda temel bir nedene benzememektedir.”

“Sigara dumanındaki toksinler DNA hasarına bağlı, diğer olayları hızlandırıyor olabilir. Şimdi tüm dikkatimizi  “APOBEC” enzim ailesine verdik.”

APOBEC enzimleri virüslerin DNA’sını mutasyona uğratarak onları yok ediyor. Yapılan son araştırmalarda,vücudun bu doğal savunma sisteminin; bazen yanlışlıkla bizim DNA’mızı hedef alarak bazı kanserlere yol açtığı bulundu. Araştırmada sonraki aşamada APOBEC enzimlerinin mesane hücrelerinde nasıl ve niçin aktive olduğu bulunmaya çalışılacak.

Araştırma ,” Procarcinogen Activation and Mutational Signatures Model the 4 Initiation of Carcinogenesis in Human Urothelial Tissues In Vitro “ European Urology dergisinde yayınlandı.

Kaynak: https://medicalxpress.com/news/2020-04-scientists-recreate-dna-toxins.html

Dergi http://www.europeanurology.com/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu