Sorting by

×
Alternatif EnerjiDeneyselFizikKimyaMakalelerTeknoloji Haber

Yeni Hibrit Perovskit Piller Uzun Ömür ve Yüksek Verim Sağlayacak

Güneş pili teknolojisinde stabiliteleri nedeniyle silisyum halen vazgeçilmez olsa da, perovskit pillerin verimi daha yüksek . İşte Çin’den bilim insanları hibrit perovskit adını verdikleri daha uzun ömürlü bir perovskit türü geliştirdi.

Güneş pillerin onlarca yıldır en çok kullanılan malzeme silisyumdur. Fakat silisyum pillerin teorik verimi %30’un hemen altındadır. Perovskit piller ise son 15 yılda verim olarak hızla silisyum pillere yetişti. Ayrıca daha ucuz, hafif ve esnek piller üretilmeye çalışılıyor.

Fakat perovskit diğer elementlere maruz kaldığında hızla bozunabiliyor. İşte güneş pilleri de her gün güneş altında kaldıklarından, malzemenin stabilitesini sağlamak önem taşıyor. Perovskiti stabil hale getirebilirsek, yüksek verimli ve kullanışlı güneş pilleri üretebiliriz.

Çin’deki Zhejiang Üniversitesi’nden bilim insanları şimdi yeni ve sağlam bir perovskit güneş pili türü geliştirdi. Yeni tasarım, yüksek entropili hibrit perovskit (HEHP) adı verilen bir sistemdir.  Esasen düzenli inorganik katmanlar ile düzensiz organik katmanları birleştirerek su ve ısı stresine karşı direncini artıran bir yapı kullanıyor. Testlerde, hücreler 1.000 saat ışığa maruz kaldıktan sonra verimliliklerinin %98’ini korudu ve aynı yörüngeyi 5.000 saatten fazla takip ettiği hesaplandı. Başlangıç verimliliği %25,7’ye kadar çıktı yani güneş pilleri için gayet iyi bir verim denilebilir.

Standart aydınlatma koşulları altında test edilen HEHP tabanlı cihaz, %25,7 güç dönüşüm verimliliği, 1,17 V açık devre voltajı, 25,8 mA cm2 kısa devre akım yoğunluğu ve %85,2 dolum faktörü elde etti. Referans cihaz %23,2 verimliliğe, 1,13 V açık devre voltajına, 25,1 mA cm2 kısa devre akım yoğunluğuna ve %81,7 dolum faktörüne ulaştı.

Ekip, bu özel perovskit malzemenin çeşitli farklı hücre mimarilerine uygulanabilir olması gerektiğini söylüyor. Çalışmalardaki diğer koruyucu kaplamalar ve katkı maddeleri ile birlikte, perovskit güneş pillerinin önündeki engeller kalkabilir.

Perovskit pillerle ilgili çalışmalar arttıkça, güneş pilleri daha da yaygınlaşabilir.

Araştırma Nature Photonics dergisinde yayımlandı .

Kaynak: https://newatlas.com/energy/hybrid-perovskite-solar-cell-long-life-high-efficiency/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu