Teknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

Bu Scooter Teker Üstünde Değil Top Üzerinde Gidiyor

İlk Segwayler çıktığında herkes bu iki teker üzerinde giden icada merak salmıştı. Şimdi güvenliklerin elinde saçma sapan oyuncaklar gibi duruyor. Son yıllarda ise tek teker üzerinde dengeden duran scooterlar görüyoruz.Yeni çıkacak Üo’da, bunlara benzese de o bir tekerin değil lastik bir topun üzerinde gidiyor. Aslında top teker geçenlerde Goodyear’ın konseptinde de yer alıyordu, manevra kabiliyeti çok yüksek olduğundan gerek.

Alman elektrik mühendisi Olaf Winkler tarafından tasarlanılan Üo gerçekte çoklu teker motora sahip, fakat bunlar yere değmiyor. Bu tekerlerin üzerinde  27 rulman var. Bunlar topa karşı kuvvet uygulayarak onu ivmeölçerler ve jiroskoplardan gelen gerialımlarla yönlendiriyor.

Bu şekilde top her zaman sürücünün her zaman ağırlık merkezinin altında durarak onu düşmekten koruyor. Hızlanmak aynı segway(ginger) gibi ileri yatarak, yavaşlamak ve durmak için geriye yatıyorsunuz. Sağa sola eğilerek de dönüyorsunuz.Direksiyonda bulunan joystick eksen üzerinde dönmek için kullanılabilir.

Pil ömrü 22,2 V lityum polimer pil ve 12km /s hıza çıkabiliyor. Ayrıca bunları sürmek aynı kaykay kaymaya, kayak yapmaya veya havada süzülmeye benziyormuş. Ayrıca iki motor seçeneğiyle geliyor, biri 350W diğeri ise 450W’lık iki motor. 100 kg’a kadar taşıyor.

Videodan nasıl gittiğini görebilirsiniz.

Kaynak :https://www.kickstarter.com/projects/olafwinkler/uo-innovative-360-scooter-that-rides-on-a-ball-out/description

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Bu Scooter Teker Üstünde Değil Top Üzerinde Gidiyor - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu