Sorting by

×
Biyolojiİlginç BilimMakalelerTıp ve Sağlık

Yeni Araştırmaya Göre, 5 Yaş Altı Çocuklar Daha Fazla Koronavirüs Taşıyarak, Bulaştırabilirler

JAMA Pediatrics  dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre 5 yaş altı çocukların burunlarında, büyük çocuklar ve yetişkinlere göre 10 ila 100 kat daha fazla koronavirüs genetik materyali taşınabiliyor. Araştırmanın yazarlarına göre, küçük çocuklar COVID-19 yayılmasında önemli taşıyıcılar olabilir.

23 Mart ile 27 Nisan tarihlerinde;1 haftalık süreçte hafif ve orta semptomlar gösteren 145 Chicago hastasından alınan burun sürüntüsü alındı. Hastalar üç gruptan ayrılıyor: 5 yaşından küçük 46 çocuk, 7-17 yaş arası 51 çocuk ve 18-65 yaş arası 48 yetişkin.

Ann & Robert H. Lurie Çocuk Hastanesi’nden, Taylor Heald-Sargent liderliğindeki bir ekip küçük çocukların üst solunum yollarındaki SARS-CoV-2 virüsü miktarının 10 ila 100 kat daha fazla olduğunu gözlemledi.

Ayrıca araştırmacılar daha fazla viral genetik materyal bulunduğunu yani, virüsün daha bulaşıcı olabileceğini düşünüyor. Bununla beraber, daha öncesinde çocuklarda yüksek yükte solunum sinsisyal virüsü (respiratory syncytial virus –RSV) bulunduğundan,hastalığını yayılmasını daha kolaylaştırdığı gösterilmişti.

“Yani, küçük çocuklar SARS-CoV-2 virüsünün, genel nüfusa yayılmasında önemli bir etken olabilir,” diyor araştırmacılar.

“Küçük çocuklar davranışsal alışkanları nedeniyle okullarda birbirine yakın durması ve günlük bakım koşulları; kamu sağlığı kısıtlamaları gevşetildikçe SARS-CoV-2’nin yayılmasına dair endişeleri arttırıyor,” diyor araştırmacılar.

İşte bu yeni elde edilen bulgular, küçük çocukların birbirine hastalığı daha az bulaştırdığını ve daha az hasta olduklarına olduğu teziyle ters düşüyor.

Yine bu araştırmanın küçük çaplı olduğunu belirtmekte fayda var.

Geçtiğimiz günlerde, Güney Kore’de yapılan diğer bir araştırmada 10 ila 19 yaş arası çocukların COVID-19 hastalığını yetişkinler kadar bulaştırdığını fakat 9 yaş altı çocuklarda bu oranın düşük olduğu bulunmuştu.

https://www.sciencealert.com/study-suggests-young-children-are-carrying-higher-levels-of-coronavirus

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu