Teknoloji Haber

Yeni 3D Baskı Teknolojisi İle Dayanıklı Seramikler Basılabiliyor

seramik 3d baskı

HRL laboratuvarlarından araştırmacılar geleneksel seramik üretiminin sınırlandırmalarının üstesinden gelebilecek yeni bir 3D baskı teknolojisi geliştirdi.  Yeni geliştirilen proseste özel bir reçine formülü , ateşle daha sert, güçlü ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı hale getirilebilecek hale getirildi.

Geleneksel seramiklerle çalışmak, polimer ve metallerle çalışmaktan daha zordur, çünkü kolayca şekillendiremezler ya da işlenemezler. Daha çok gözenekli olma eğilimi gösterirler, bitirilen parçaların şekilleri dayanımı sınırlar.

HRL ekibi tarafından geliştirilen proses sayesinde seramik materyalin 10 kata kadar daha güçlü kılınabildiği ve 1700 °C’den daha yüksek sıcaklıklara dayanabildiği belirtiliyor. 3D yazıcıyla  üretilen seramiklerin aşınma ve korozyona karşı çok daha dayanıklı olması bekleniyor.

Potansiyel uygulamalar arasında jet motorları, mikro-elektromekanik sistemlerin karmaşık parçaları, elektronik cihaz paketleme sistemleri olabilir.

çark sistemi Seramik 3d

Videoda prosesin detaylarını görebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu