Sorting by

×
Teknoloji HaberUzay-Zaman

İSVİÇRELİ ŞİRKET S3 UYDULARI YÖRÜNGEYE MEKİKLE OTURTACAK

Normalde uzaya roketle uydu yollamak isterseniz, 50 milyon doları gözden çıkarmanız gerek. Yeni kurulan Havacılık ve Uzay şirketi Swiss Space Systems (S3) , 10,6 milyon dolara  uyduları yörüngeye yerleştirebileceğini iddia etti. Peki neden bu kadar ucuz?  Çünkü uyduları bir uçağın taşıdığı insansız robot mekik kullanarak yörüngeye yerleştirecek.

Fırlatma sistemi yerine Airbus A300 uçağı kullanılacak. Bu uçak sıfır yerçekimi uçuşları için sertifikalı. A300’ ün arkasına monte edilen mekik, 250 kilograma kadar uyduları yörüngeye oturtabilecek.

A300 ‘ ün üzerinde mekiği 10,000  metrede (32,808 fit) fırlatacak bir mekanizma mevcut . Mekik ayrıldıktan sonra 80 km daha tırmanarak, uyduyu fırlatıyor. Sonrasında uydunun motoru uyduyu yörüngeye çıkartıyor. Mekik sonra uçağın arkasındaki bölüme geri dönerek kilitleniyor.

İsviçreli S3 firması bu sayede normal roketlere göre çok daha az yakıt sarfiyatı yapıldığını belirtiyor. Ayrıca dünyanın pek çok yerinde uçağın havalanabileceği uzay limanları yapılabileceğinden, Dünya’ nın çeşitli yerlerinde fırlatma yapılabilecek.

Bu uzay limanlarından ilkinin 2015’ te İsviçre’ nin şehirlerinden Payerne’ de yapılması planlanıyor. İlk test uçuşları 2017’ nin sonuna doğru yapılacak. Sonraki limanların Malezya ve Fas’ ta açılabileceği düşünülüyor.

Virgin Galactic şirketi de benzer bir projeyle WhiteKnightTwo uçağıyla uydu göndermeyi planlıyor. Ayrıca Stratolaunch Systems şirketi de benzeri projeye sahip olsa da,tasarladıkları uçak eğer yapılırsa dünyanın en büyük uçağı olacak.

 

Kaynak : http://www.gizmag.com/swiss-space-systems-a300-shuttle-satellites/26679/

s3-1

s3-3

 

uzaya mekikle uydu taşıma

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu