BilgisayarElektronikMühendislikNanoteknolojiTeknoloji Haber

IBM Yeni 5nm Çiplere 30 Milyar Transistör Sığdırmayı Başardı

Günümüzde en küçük ve en gelişmiş çipler ancak 10 nanometrelik transistörler içeriyor. İşte IBM 5 nm’lik çipler yaratarak bunun ötesine geçmek için çalışmalara başladı. Bunu aşmak içinse standart FinFet mimarisi yerine 4 nano yapraklık istifler kullanarak tırnak boyutunda alana 30 milyar transistör sığdıracak. Böylece hem güç, hem verimi arttıracak.

Moore yasası ilk 1970lerde ortaya atıldığında her iki yılda bir transistör sayılarının iki katına çıkacağını gösteriyordu. Bugüne kadar bu eğilim devam etse de, geçen zamanda gittikçe yavaşladı. Şu an kullanan teknoloji de 14 nm standart olsa da, Intel ve Samsung cephesinde bazı son teknoloji ürünlerde 10 nm’lik transistörler kullanılabiliyor.

Fakat en son 2015’de IBM, GlobalFoundries ve Samsung işbirliğiyle çiplerde 7 nm’ye kadar inen bir prototipi sergilemişti. Bu tırnak büyüklüğündeki çipte 20  milyar transistör mevcuttu. Yeni üretim teknikleri ve materyalleri sayesinde bu teknoloji 2019 gibi pazara sunulabilir olacak.

İşte aynı grup şirketleri bunun da ötesine geçerek, sadece 5 nm boyutunda ve fazladan 10 milyar transistör içeren bir çip yarattı. Mevcut üretim teknikleri sayesinde bu boyut 5 nanometreye kadar inebilse de, geliştiriciler eski tekniğin yerine yeni bir işlemci mimari geliştirdiler.

FinFET Teknolojisi Eskidi

2011’den beri yarı iletkenler FinFET teknolojisini kullanıyorlar. Bu transistörler akım taşıyan üç kanala sahip bir yüzgeç gibiler. Fakat bu teknolojide yüzgeçler küçüldükçe limite yaklaşıldı ve performans artışı durdu.

İşte 5nm çiplerde istiflenmiş silisyum nano yapraklar kullanılarak, 4 kapı boyunca sinyaller yollanabiliyor. Ekstrem UV litografi kullanılarak, silikon plaka üzerine daha yüksek enerjili dalga boyuna sahip şablonlar işlenebiliyor. Yani bu sayede çip üzerine daha ince detaylar işlenerek, mevcut litografi işlemlerine benzemeyecek şekilde, çiplerin performans ve gücü üretim boyunca ayarlanabiliyor.

10 nm çiplere oranlar 5nm prototipler tam güçte % 40 daha fazla performans sergiliyor ve % 75 daha fazla güç tasarrufu yapıyor. Böylece daha verimli, daha küçük ve daha güçlü cihazlar yapılabilir. 7 nm işlemciler 2019 gibi çıkacak, fakat 5 nm çipler için 4 yıl daha var.

Kaynak : http://newatlas.com/ibm-5-nm-transistors-chip/49872/

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Geri bildirim: IBM Yeni 5nm Çiplere 30 Milyar Transistör Sığdırmayı Başardı - GaleriHaber.com - Türkiyenin Haber Galerisi
  2. Geri bildirim: IBM Yeni 5nm Çiplere 30 Milyar Transistör Sığdırmayı Başardı - Herşeyolog
  3. Muazzam bir başarı, bi’ara chipler de grafen mevzusu da geçiyordu. Gelecekte chip yerine DNA da kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.