Sorting by

×
Yeni İcatlar

Yazım Yanlışı Yaptığınızda Bu Kalem Sizi Titreşerek Uyarıyor

Günümüzde hepimiz yazım yanlışlarını düzeltmede bilgisayarlara güvendiğimizden el yazımızı kontrol etmeyi unutuyoruz belki de… İşte bu yeni kalem imla hatalarınızı otomatik olarak düzeltmeyi hedefliyor. Aslında yine bir Kickstarter mucizesiyle karşı karşıyayız. Falk Wolsky ve Daniel Kaesmacher’ in yarattığı bu kalem imla hatası yaptığınızda ya da cümle düşüklüğü yaptığınızda titreşim vererek düzeltme yapmanız gerektiğini vurguluyor.

2013 Şubat’ ta şirket ilk prototipini yayınlayan şirket , yatırımcı arayışında. Şirketin fikrini  duyurmasının ardından bireysel ve destekçiler sayesinde 200,000 dolar desteğe ulaşan şirket, Kickstarter’ dan 120,000 sterlin daha destek almaya çalışıyor.

Yazım yanlışı düzelten kalem fikri ise Falk Wolsky’ nin annesi oğlunun yazım yanlışlarını düzeltmek zorunda kalması ortaya bu fikrin çıkmasına neden oldu. Annesi oğluna yazım yanlışlarını düzelten bir kalem olmasının iyi olacağını belirtmesi üzerine , Wolsky bu tarzdan bir kalem yaratmaya karar verdi. İşte üretilen bu dijital kalem bir hata yaptığınızda kibarca titreyerek hatanızı düzeltmenizi sağlıyor.

Diğer taraftan bu kalem çocukların kullanması için de ergonomik tasarlanmış ve içinde bir mini bilgisayar var. Linux ile çalışan sistem, hareket sensörü , vibrasyon modülü, hafıza ve Wi-Fi modülü içeriyor. Kalem ayrıca  kurşun kalem , dolma kalem ya da tükenmez kalem gibi çalışabiliyor.

Lernstift iki farklı fonksiyona sahip, biri imla hatası modu diğeri ise kaligrafi modu.  Şimdilik kelimeleri tek tek kontrol eden sisteme gelecekte yapılacak yazılım güncellemeleriyle dil bilgisi kontrolü ve cümle kontrolleri sağlanıyor.

Başlangıçta çocuklar için düşünülse de bence pek çok yetişkin için de gerekli bir teknoloji olsa gerek. Kalem şimdilik sadece İngilizce ve Almanca desteklese de ilerde farklı dilleri de destekleyeceği belirtiliyor.

Wi-Fi bağlantısı sayesinde internete bağlanan cihazlara kolaylıkla bağlanabilen Lernstift kalem sayesinde tecrübeler paylaşılabilecek.

Başlangıç fiyatı 190 dolar olacak kaleme, Kickstarter kampanyasına katılanlar 135 ila 150 dolar arası bir fiyata sahip olacak. Açık API sayesinde kalemin yazılımını da geliştirebilirsiniz.

Lernstift imla düzelten kalem Türkçe olursa baya işe yarayabilir .

lernstift-digital-pen-3

lernstift-digital-pen-7  lernstift-digital-pen-

Kaynak : http://www.gizmag.com/lernstift-digital-learning-pen/28270/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu