DeneyselFizikMakalelerMühendislikTıp ve SağlıkYeni İcatlar

MIT Dünyanın İlk Temassız Laser Ultrasonunu Sundu

Massachussets Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, yeni geliştirilen eşsiz bir lazer ultrason görüntüleme tekniğiyle insan vücudunun ilk görüntülerini elde edildi. Normal ultrasondan farklı olan yeni teknik sayesinde cihazın deriye dokunması gerekmiyor. Bu sayede gelecekte kliniklerde kullanımının hızla artacağı düşünülüyor.

Ultrason görüntüleme metotları arasında en ucuz ve zararsız yöntemdir. Ultrasonda, röntgen veya bilgisayarlı tomografideki zararlı radyasyon yoktur. PET ve MRI(emar) taramalarındaki büyük ve pahalı cihazlar gerekmiyor. Tabi normalde ultrasonun da  bazı sınırlamaları var; görüntüleme için vücutta bir jel yardımıyla gezdirilmesi gerekiyor ve görüntülerde değişkenlik olabiliyor.

Yeni geliştirilen temassız ultrason metodu lazerlerle etkili bir şekilde çalışıyor. Bu yeni metodu geliştirmekte yaşanan en büyük zorluk ise, lazerle ses dalgası üretmek. Geleneksel ultrason ses dalgaları insan vücudundan geçer ve farklı dokulardan yansır. Fakat ışık, ses kadar insan vücuduna nüfuz edemez.

Yeni metotta geliştirilen metot 1,550 nm dalga boyunda titreşerek insan vücuduna çarpan ses dalgaları oluşturuyor. İkinci lazer aynı dalga boyunu izleyerek hemen ardından yansıyan ses dalgalarını tespit ederek, normal ultrason gibi bir görüntü oluşturuyor.  

“Bu aynı şuna benziyor; Büyük Kanyon’a sürekli bağırıyoruz, sonra bir duvar boyunca yürüyerek, farklı konumlardan dinliyoruz. Bu veri ise nesnelerin içinden yansıyan dalgaların tümünü anlayacak yeterli veriyi verecektir. İşte bağırmak yerine flaş ışığı kullanıldığını düşünün,” diyor araştırmanın kıdemli yazarı Brian Anthony.

Yeni araştırmada, bilim insanları başarıyla eşsiz bir ultrason tekniği geliştirdi ve insan derisini andıran jelatin kalıplarla başlayarak; kesilmiş hayvan dokularına kadar bir çok test gerçekleştirdi. Araştırma metodunun verimi, gönüllü insanlarda da denenerek ilk ön kol temassız laser ultrason görüntüleri de elde edildi.

Henüz normal ultrasona denk görüntü çözünürlüğü elde edilemese de, araştırmacılar bunun önemli bir aşama olduğunu söylüyor. Sistemin yeninden ayarlanarak daha detaylı doku görüntüleri ulaştırma potansiyeli olduğu söyleniyor.

Domuz dokusu- solda lazer ultrason,sağda normal ultrason

“Şu an, lazer ultrasonla yapabileceklerimizin çok başındayız. Düşünün ki, normal ultrasonla yapabileceğimiz her şeyi uzaktan temassız yapabileceğiz. Bu sayede organlarımızın ve dokuların derinliklerini görmenin, tümüyle yeni bir yolunu elde ediyoruz, hem de hastaya temas etmeden,” diyor Anthony.

Ayrıca yeni metot sayesinde operatör farklılıklarından doğan tutarsızlıklar kalkacak. Temassız metot sayesinde bebekler, yanık hastaları gibi hastalar da derilerine dokunmadan muayene edilebilecek.

Bu yeni teknik sayesinde ultrason operatörüne gerek kalmayacak, proses otomatik hale getirilerek yeni portatif cihazlar üretilebilecek. Bu da gelecekte hastaların kendilerini görüntüleyebilmelerini sağlayarak, klinik ziyaretlerini azaltabilir.

Geleceğin teknolojisi sayesinde uzaktan görüntüleme ve tedavi , teşhis imkanları doğabilir.

Araştırma Nature dergisi Light: Science and Applications’da yayınlandı.

Kaynak:  MIT

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: MIT Dünyanın İlk Temassız Laser Ultrasonunu Sundu - Vonelon.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu