Sorting by

×
Yeni İcatlar

YAKIT HÜCRELİ H-ROVER NASA TEKNOLOJİSİNİ EVİNİZE GETİRİYOR

Genelde hiç birimizin Mars’ taki gezginleri ”Rover” kontrol etme şansımız yok. Fakat bu yeni oyuncakla bu egonuzu tatmin edebilirsiniz. Bu kumandalı araçlardan biri olan H-ROVER yüksek teknolojisiyle ve onboard kamerasıyla Mars’ taki gezginlerin teknolojisini barındırıyor. H-ROVER,  Mars gezginlerine benzer şekilde araç hidrojen yakıt hücresi ve süper kondansatör melezi bir teknoloji barındırıyor.

H-ROVER geçenlerdeki Nurnberg Oyuncak Fuarı’ nda sergilendi. Horizon Yakıt Hücresi Teknolojileri tarafından,  H-Racer ve H2GO adında iki farklı oyuncak daha var. Yakıt hücreleriyle çalışan oyuncaklar oldukça ilgi çekici.

Ayrıca bu oyuncaklar akıllı telefonlarla, tabletlerle veya PC’ lerle kontrol edilebiliyor. Ledli bluetooth kontrollü video kamera eş zamanlı video besleme sağlıyor. Sıradan pille çalışan uzaktan kumandalı araçlara göre, Horizon’ un araçları “HYDROSTIK PRO” gaz absorblayan metal hibrit kartuşlar kullanıyor. Bu kartuşlar ise HYDROFILL PRO masaüstü hidrojen istasyonunda dolduruluyor. Bu istasyon entegre rezervuarında depolanan sudan hidrojen elde ederek kartuşlara dolduruyor.

HYDROSTIK ve diğer araçların süper kondansatör  düzenekleri bazı büyük yakıt hücreli araçların yakıt hücrelerine çok benziyor.  Süper-caps adı verilen teknoloji aracı hızlandırırken, süper caps’ in enerji sağlayamadığı durumlarda yakıt hücreleri devreye giriyor. Onboard kontrol ünitesi iki enerji kaynağı arasındaki geçişi sağlıyor.

Hibrit sistem araca 1 saate yakın güç sağlıyor. Ayrıca ek yakıt hücreleriyle daha uzun süre çalışabiliyor.

http://youtu.be/khPYUX8wRQQ

Araba 799 dolar civarında olacak fakat hidrojen güç istasyonu 575 dolar tutuyor.

Kaynak : http://www.gizmag.com/horizon-fuel-cell-technologies-hrover/26037/

h-rover-5 h-rover-0

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu