Sorting by

×
KimyaYeni İcatlar

Tuzlu Su ile Çalışabilen Yakıt Hücreli Fener Yapıldı

hydra tuzlu su fener

Çoğu insan için kamp veya acil durum fenerleri, aylarca bir kenarda bekleyen cihazlar ve bu nedenle sonunda pilleri  biter. Güneş enerjili fenerler buna bir alternatif olsa da , şarj olmak için birkaç saate ihtiyaçları vardır. İşte Hydra Light’ın yeni ürettiği PL-500 adlı fener özel yakıt hücresi sayesinde sadece biraz tuzlu su ise çevreyi aydınlatabiliyor.

PL-500 16 LED ve USB çıkışı sayesinde akıllı telefonları şarj edebiliyor. Ayrıca 3 ledli 9 metrelik kablosu olan ana fenere bağlanan bir feneri daha var.

Fenerin belkemiğini oluşturan EC-250 EnergyCell yakıt hücresi , karbon fil katot ve yüksek enernji yoğunluklu bir alaşımdan oluşan Powerrod anota sahip. Tuzlu su hücreye geldiğinde anot oksidize olarak elektrik akımı vermeye başlıyor.

Tasarımcılara göre oldukça ucuz olan anot, bitmeden önce 250 saate kadar çalıştırılabiliyor. Değiştirmek gerektiğinde ise birkaç saniyede değiştirilebiliyor.

Sistem sofra tuzlu sudan ya da doğrudan deniz suyuyla çalıştırılabiliyor. Tek dikkat edilmesi gereken eğer fener kullanılmıyorsa yakıt hücresi yıkanıp, kurutulduktan sonra yerleştirilmelidir. Mucitlerin iddiasına göre fenerin raf ömrü en azından 25 sene.

KickStarter kampanyası yapmak isteyen firma 48 dolarlık bağışa bir fener satmak istiyor.

Yakıt hücreli bu fener çok işe yarayabilir.

Kaynak: http://www.gizmag.com/hydra-light-fuel-cell-lantern/41608/pictures#1

yakıt hücreli fener

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu