Bilim-Kurgu SinemaMekatronik

Yakın Gelecekten Robot Bilim Kurgu Filmi ‘Chappie’

Yakın bir gelecekte suçun hızla artması nedeniyle polis, robot polislere ihtiyaç duymaktadır. İşte bu robotlardan biri olan Chappie ’nin üretim ve bakım tesisinden kaçırılarak yeni bir yazılım yüklenmesiyle hislere kavuşmasını ve düşünme kabiliyeti kazanmasının anlatıldığı film, District 9 ve Elysium filmlerinin yönetmeni Neill Blomkamp tarafından yönetilmiş. Film 2016 yılında Güney Afrika Cape Town ‘da geçiyor.  Son yıllarda bilim-kurgu filmlerinde sıklıkla işlenen yapay zekanın insansı davranışının robotlara uygulanabilirliğinin incelendiği Chappie’de, oldukça hareketli bir aksiyon filmine imza atılmış.  Daha önce Elysium filmini de yöneten Neill Blomkamp sanki yine benzeri robotları kullanmış . Çünkü bu robotlar Elysium’daki robotlara baya benziyor. Ayrıca robot ABD savunma bakanlığı ve DARPA’nın geliştirdiği insansı(humanoid) robotları da andırıyor. Atlas robotuna baya benziyor ki, bu robot son yıllarda baya geliştirildi. Son yıllarda robotik teknolojisi büyük aşamalar kaydetse de, pil gibi güç kaynaklarında halen çözülmemiş problemler mevcut. Bununla beraber film 2016’da geçse de şimdilik bu gibi polis robotlar için oldukça erken denilebilir. Yine de robotik açısından oldukça hızlı bir ilerleme kaydedildiği söylenebilir.

chappie

Filmde robot polisler , normal polisleri de koruyan robotlar mevcut. Bunlar suçlulara karşı durmaksızın savaşıyorlar.  Bununla birlikte Dev Patel’in canlandırdığı dahi yazılımcı Deon Wilson karakteri teknoloji aşığı ama oldukça iyimser bir karakteri canlandırıyor. Ayrıca filmde Güney Afrikalı Die Antword rap-rave grubunun üyeleri Ninja ve Yolandi Visser ‘a da büyük rol verilmiş. Film müziklerine de imza atmış Die Antword grubu sıradışı karakteriyle filmde suçlu rolüne oldukça iyi oturmuş görünüyor. Sadece teknoloji hayranlarının değil, sıradışı bilim kurgu filmlerine imza atan Neill Blomkamp hayranlarının da ilgisini çekeceğini düşünüyorum. 6 Mart 2015’de gösterime giren film oldukça sürükleyici ve de ilginç. Bir de sürpriz bir sonu olduğunu da söylemeden edemeyeceğim ;)

ATLAS robotu

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu