Doğa ve ÇevreMakalelerMekatronikVideobilim

ROBOTİK YARASA KANADI İLE YARASALARIN SIRRI ANLAŞILABİLECEK

Mantık olarak yarasaların uçma kabiliyeti olmaması gerekir. Aslında yarasalar uçan fareler gibidir, ama her şeye rağmen havada süzülerek, gizemlerini koruyorlardı.  Brown Üniversitesi’ den araştırmacılar sonunda bu gizemi açıklayabildiler.  Kenneth Breuer  ve Sharon Swartz yarasaların kanadını biyolojik bir kopyasını üreterek, yarasanın mimiklerini mükemmel bir şekilde kopyalamayı başardılar. Robotik yarasa kanadı geliştirilerek ve ayarlanarak her bir kasın ve bağ dokunun nasıl çalıştığı öğrenildi. Kanatlar sadece uçmayı sağlamıyor aynı zamanda hayvanın inanılmaz kanat çırpmasını dengeliyordu.

Robotun parçaları 3-D yazıcıda özenle çıkarılarak üretildi. Üretilen süper elastik doku 4 kat genleşebiliyor. Plastik kemikler ve eklemler yapılarak , servo motorlarla yarasanın kanadının bir kopyası üretilebildi.  Kanatın bu modeli sayesinde araştırmacılar yarasaların nasıl uçtuğuna dair pek çok şey öğrendiklerini belirtiyorlar.

 

Başlangıç niteliğindeki bu araştırma sayesinde daha verimli hafif uçaklar ya da mevcut uçaklara aerodinamik iyileştirmeler yapılabilir. Ayrıca araştırmacı gelecekte daha detaylı sonuçlar vererek , pek çok yeni teknolojiye kucak açabilir.

 

Araştırma Bioinspiration ve Biomimetics dergilerinde yayınlandı.

Kaynak :

http://gizmodo.com/5986179/robot-bat-wings-give-us-a-glimpse-of-the-future-of-vampires

http://www.sciencedaily.com/releases/2013/02/130221143942.htm

Araştırma Referansı : 

  1. Joseph W Bahlman, Sharon M Swartz, Kenneth S Breuer.Design and characterization of a multi-articulated robotic bat wingBioinspiration & Biomimetics, 2013; 8 (1): 016009 DOI: 10.1088/1748-3182/8/1/016009

robot yarasa

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu