Sorting by

×
MühendislikTeknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

VTOL Hava Taksisi İlk Başarılı Uçuşunu Gerçekleştirdi-Video

Yıl olmuş 2017, biz halen uçan arabaları beklerken, belki ilk piyasaya çıkacak uçan taksiler olabilir. Lilium Havacılık’ın geliştirdiği VTOL(Dikey kalkabilen ve inebilen jet) elektrikli motorlara sahip ve ilk deneme uçuşunu Almanya’da başarıyla gerçekleştirdi.Yerden kontrol edilen,insansız iki kişilik versiyon birkaç teste tabi tutularak ilk dikey havalanmayı ve yatay uçuşu gerçekleştirdi. Şirket 2019’da insanlı sürüşleri hedefliyor. Araç 5  kişilik hava taksisi olacak ve araç paylaşım şirketlerinde kullanılabilecek.

Lilium‘a göre hava taksisi 36 aspiratörlü türbin motoru ile elektrikle çalışan bir jet olacak. Bu elektrikli motorlar; kanatlar ve kanardslarla birlikte 12 hareketli flapa sahip. Böylece hava akışını yönlendirerek, dikey kalkabiliyor, inebilir ve ileri doğru gidebilir.

Daha Az Enerji Harcıyor

İddiaya göre, bu 5 koltuklu araç diğer quadcopterlerden 10 kat daha az enerji harcıyor ve 300 km/s hıza çıkabiliyor. Menzil olarak 300 km’den biraz fazla menzile sahip. 55 dakika uçabilen bu uçan taksiyle şehir içinde hızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca dikey kalktığı için ve oldukça kullanışlı olacak.

Lilium motor beşiğini özel olarak yalıttı ve böylece güvenli hale getirdi. Ayrıca bataryalar sürekli uçuşu ve bozulsa bile güvenli inişi gerçekleştirecek şekilde tasarlandı. Ayrıca uçuş zarfı koruma sistemi eğer pilot riske giriyorsa bunu reddecek şekilde yapıldı.

“Başarılı uçuş test programı gösterdi ki, devrim yaratan teknik tasarımımız tam öngördüğümüz şekilde çalışıyor,” diyor Lilium yardımcı kurucusu ve CEO’su Daniel Wiegand.

Bir sonraki adım 5 koltuklu uçağın tasarımına odaklanmak olacak. Videoda insansız ilk iki kişilik aracın deneme uçuşunu görüyorsunuz.

Kaynak: http://newatlas.com/lilium-electic-air-taxi-maiden/49135/

https://youtu.be/ohig71bwRUE

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: VTOL Hava Taksisi İlk Başarılı Uçuşunu Gerçekleştirdi-Video - Herşeyolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu