Sorting by

×
KimyaMakalelerREKLAMTıp ve Sağlık

Uzun Süreli Elektronik Sigara Kullanımı Sigaradan Daha Güvenli Çıktı

İngiltere Kanser Araştırmaları tarafından desteklenen bir araştırmada normal sigaraya göre, elektronik sigara kullananların vücutlarında  çok daha az toksik ve kanserojen maddeye rastlandı. 6 aylık süreçte sigara içmeye devam eden ve elektronik sigaraya geçen kişiler üzerine yapılan araştırma oldukça dikkat çekici. Bu da son yıllarda kullanımı giderek artan elektronik sigaraların normal sigaralardan çok daha güvenli olduğunu gösteriyor.

Özellikle İngiltere Hükümeti sigarayı bırakmak için elektronik sigaraları öneriyor ve çeşitli kampanyalarla destekliyor.

Araştırmacılar  ilk kez elektronik sigara veya nikotin değişim terapisi (NRT) alan kişiler ile sigara tiryakilerinin idrar ve tükürük örneklerini inceleyerek temel kimyasallara vücut maruziyet seviyelerini kıyasladı.

Sigarayı bırakarak elektronik sigaraya geçen kişilerin vücudundaki toksik kimyasallar ve kanserojen madde seviyesinin, normal sigara içmeye devam kişilerin vücudundaki miktara oranla ,önemli ölçüde düşük olduğunu saptadı. Fakat normal sigara içmeye devam ederken, elektronik sigara içmeye devam edenlerin, sigaradaki zararlı kimyasallardan etkilenmeye devam ettiği görüldü.

UCL’den epidemiyoloji ve kamu sağlığı bölümünden Dr Lion Shahab, “Araştırmamız elektronik sigaralar ve NRTlerin , sigara içmeye göre çok daha güvenli olduğunu ve uzun süreli kullanımda çok düşük riske sahip olduğunu gösteriyor,” diyor.

“Elektronik sigaralardan kaynaklanan vücuttaki zehirli kimyasal seviyesinin, önceki simülatif deneylerden çok daha az olduğunu gösteriyor. Yani elektronik sigaraların güvenliğine ilişkin çoğu düşüncenin yanlış olduğunu söyleyebiliriz.”

İngiltere Güvenirliği Onayladı

Elde edilen sonuçlar elektronik sigaraların sadece güvenli olduğunu değil, nikotin miktarının normal sigaralardan oldukça farklı olduğunu gösteriyor. Bu sayede insanlar sigarayı bırakırken, çok daha güvenli bir yol izleyecektir.

İngiltere Kanser  Araştırmalarından Kanser Önleme Direktörü bu konuda şöyle diyor: “Her üç kanser ölümünden birinin sigara kaynaklı , bundan dolayı İngiltere’deki 10 milyondan fazla tiryakinin bu bağımlılığı bıraktıklarını görmek istiyoruz.”

Araştırma giderek artan elektronik sigara tüketiminin , sigaraya göre uzun süreli etkilerinin minimal kaldığını gösteriyor. Elektronik sigaralar gibi nikotin değişim terapilerinin kavranmasının önemli bir adım olduğu belirtiliyor.

Elektronik sigaralar hakkında İngiltere Kamu sağlığı tarafından yayınlanan bir incelemeye göre elektronik sigara hangi tür olursa olsun, normal sigaralardan % 95 daha güvenliler. Zaten düşünürseniz sigara içtiğinizde vücudunuza sadece nikotin değil , binlerce kanserojen madde giriyor. Bunların vücutta kanser yapma olasılığı ise 600 C sıcaklıkta yanan sigara tütünüyle katlarca artıyor.

Araştırmacılar elektronik sigara kullanımının normal sigaradan % 95 daha güvenli olduğunu belirtirken, sigara dumanında sağlığı tehdit eden kanserojen maddelerin dozunun çok daha düşük olduğunu belirtiyor. Hatta çoğu elektronik sigara maruziyet normal sigaraya göre % 1 bile değil.

Elektronik sigaradaki mevcut temel kimyasallar ciddi risklerle ilişkilendirilmiyor. Yapılan testler elektronik sigara maksimum maruziyetinde bile normal sigaraya göre % 5 riskle karşılaşılabileceği yönündeydi. (Britton and Bogdanovica, 2014)

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/02/170207104358.htm

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/456704/McNeill-Hajek_report_authors_note_on_evidence_for_95_estimate.pdf

Araştırma Referansı:

  1. Lion Shahab, Maciej L. Goniewicz, Benjamin C. Blount, Jamie Brown, Ann McNeill, K. Udeni Alwis, June Feng, Lanqing Wang, Robert West. Nicotine, Carcinogen, and Toxin Exposure in Long-Term E-Cigarette and Nicotine Replacement Therapy UsersAnnals of Internal Medicine, 2017; DOI: 7326/M16-1107
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Geri bildirim: Uzun Süreli Elektronik Sigara Kullanımı Sigaradan Daha Güvenli Çıktı - Herşeyolog
  2. Haberler de Elektronik sigaranın daha zararlı olduğu ve sigara ile aynı riskleri taşıdığı söyleniyor Doktorlar tarafından, Kanser yapıyormuş. Peki, Haberler de gördünüz mü bilmiyorum ama bu reklam içeriğine güvenebilir miyiz?

  3. Bu karalama kampanyaları sigara kartellerinin işi bence belki de yeni nesiller bu cihazlar sayesinde daha rahat nefes alabilecek. Medya neyi kötülerse bence arkasında bir gerçek çıkıyor. 3 yıldır içiyorum sigara içerken yaşadığım hiç bir olumsuzluk yok sigaradan zaten kurtuldum gayet iyiyim

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu