Astronomiİlginç BilimÜtopyaUzay-Zaman

Rusya’da Radyo Teleskopuna Takılan Sinyal Uzaylı Olabilir Mi ?

Rusya’da bulunan radyo teleskopunun güçlü bir sinyal yakalaması, dünya dışı yaşam olasılığı , bilimsel çevreleri karıştırmış durumda. “Kimse bu çalışmanın dünya dışı bir uygarlığa ait olduğunu iddia etmese de , belli ki çalışmaya değer bir konu olarak gözüküyor,” diyor Centauri Dreams websitesinden yazar Paul Gilster. Bu site derin uzay gözlemlerine dair hakemli dergi araştırmalarını içeriyor.
Bu yıldızın en azından bir gezegen veya daha fazlasını içerebileceği biliniyor. Kamuya yeni duyurulan bu gözlem aslında, geçtiğimiz yıl Rusya’da bulunan RATAN-600 radyo teleskopuyla yapıldı.
Uzmanlar bu bu sinyalin tam olarak nerden ve neyden geldiğini belirmek için halen çok erken olduğunu belirtiyorlar.

“Fakat yine de bu sinyal RATAN-600 araştırmacılarını sürekli bu hedefi gözetlemek için provoke etmeye yeterli oldu,” diyor Gilster.

Bu keşfin Meksika’da 27 Eylül’de düzenlenecek 67. Uluslar arası Astronautical Kongresi’nde tartışmalara neden  olacağı bekleniyor.

“Bu sinyalin gücünü açıklamak isteyen araştırmacılar ;  eğer bu izotropik bir işaretse, Kardaşev Tip 2 medeniyetine güçlü bir ihtimal içerebilir,” diyor Gilster. Eğer bizim Tip 1 (0.7) seviyeden bir medeniyet olduğumuz düşünülürse , bizimkinden çok daha gelişmiş bir medeniyete işaret ettiğini görüyoruz.

“Eğer Güneş Sistemi’ne odaklanmış dar açılı bir ışın olsaydı, Kardaşev Tip 1 medeniyetine uygun güç barındırabilirdi,” Dünya’nın yetenekleri düşünülürse.

Gilster haberi 27 Ağustos’ta duyurduğunda İtalyan astronom Claudio Maccone’un materyal sunumunu gördü.

“Bu hedefin kalıcı olarak izlenmesi gerekiyor,” demişti sunumunda. Texas A&M Üniversitesi’nden astronom Nick Suntzeff Ars Technica’ya verdiği demeçte, gözlenen sinyalin askeri amaçlı kullanılan radyo spektrumu 11 Ghz’de olduğunu söyledi.“Eğer bu gerçekten astronomik bir kaynaksa , gerçekten oldukça tuhaf olacak,” diye belirtiyor Suntzeff

“Tanrı bilir kim ya da ne 11 Ghz’de yayın yapıyor, yer istasyonları ve uydular arasında iletişimi bozmaya çalışan bir şey olamaz,” diyor  Suntzeff.

“Eğer ben astronom olsaydım ama tabi ki bunun bir dünya dışı sinyal olabileceği konusunda heyecanlanmazdım, bu askeri bir şey olabilir.”

Sonuç olarak sinyalin tesadüf olabileceği, uzaylılarla alakalı olmadığı düşünülüyor. 

kardaşev
Dünyanın Kardaşev Ölçeğinde Gelişimi

Kardaşev Ölçeği

Kardaşev ölçeği (Rusça: Шкала Кардашева, Chkala Kardacheva, İngilizce: Kardashev scale), uygarlıkların teknolojik gelişimlerini, iletişim kurma doğrultusunda kullanabilecekleri enerji miktarına göre ölçen bir yöntemdir.[1] Ölçek, Tip I, II ve III olarak önceden belirlenmiş üç ayrı kategoriye sahiptir, Tip I uygarlık —gezegensel uygarlık da denir—, komşu yıldızından gezegenine ulaşan kullanılabilir enerjiyi kullanma ve depolama yetisine sahiptir, Tip II uygarlık, yıldızındaki bütün enerjiyi hasat etme yetisine sahiptir (en popüler hipotetik kavram tüm yıldızı kapsayabilecek ve enerjisini gezegene transfer edebilecek Dyson küresidir, Tip III uygarlığın ise konak gökadasının tümü ölçeğinde enerji kontrolü bulunmaktadır.[2] Ölçek tamamen hipotetiktir ve bir kozmik ölçekte enerji tüketimini göz önünde bulundurur. İlk olarak 1964 yılında Sovyet astronom Nikolay Kardaşev tarafından ileri sürülmüştür. Önerildiği zamandan beri daha geniş güç seviyelerinden (tip 0, IV ve V) saf güçten farklı metriklerin kullanımına çeşitli eklemeler önerildi.

1964’te Kardaşev güç büyüklüğü sırasına göre üç uygarlık sınıfı tanımladı:

Tip I
“Teknoloji seviyesi günümüzde Dünya’da ≈4×1019 erg/saniye (4 × 1012 Watt) enerji tüketimi ile elde edilen seviyeye yakın.”[1][Dipnot 1] Guillermo A. Lemarchand bunu ” 1016 ve 1017 Watt arasında, Dünya’nın Güneş ışınlarına maruz kalmasına eşdeğer bir enerji kapasitesi ile çağdaş dünyasal uygarlığa yakın bir seviyede.” olarak ifade etti.[3][Dipnot 2]
Tip II
“≈4×1033 erg/saniye enerji tüketimi ile kendi yıldızından yayılan enerjiden yararlanma yeteneğine sahip bir uygarlık.”[Dipnot 3] Örnek olarak, Dyson küresinin başarılı bir inşaat aşaması.[1]Lemarchand bunu “Yıldızından çıkan tüm radyasyonu kullanabilen ve yönlendirebilen bir medeniyet. Enerji kullanımı o hâlde bizim Güneş’imizin yaklaşık 4×1033 erg/saniye (4×1026 Watt) olan parlaklığı ile karşılaştırılabilir.”[Dipnot 4] olarak ifade etti.[3]
Tip III
“≈4×1044 erg/saniye enerji tüketimi ile kendi gökadası ölçeğinde bir enerjiye hâkim olan bir uygarlık.”[Dipnot 5][1] Lemarchand bunu “Yaklaşık 4×1044 erg/saniye ile tüm Samanyolu gökadasının parlaklığı ile karşılaştırılabilir bir güce erişen uygarlık.” [Dipnot 6] olarak ifade etti.[3]

İnsan uygarlığının günümüzdeki durumu

İnsan ırkının tarihte artan enerji kullanma yetisi. Önceki yüzyılda insanlık 0,582 civarındayken yaklaşık 0,72 Kardaşev ölçeğine tırmandı.

Michio Kaku insanların Tip I durumuna 100–200* yılda, Tip II durumuna birkaç bin yılda, Tip III durumuna 100,000 ilâ bir milyon yılda ulaşabileceğini önerdi.[4]

Carl Sagan tip I (1016 W), II (1026 W) ve III (1036 W) için verilen değerlerin interpolasyonu ve ekstrapolasyonu ile aşağıdaki formülü üreten ara değerler tanımlamayı önerdi (Kardaşev’in orijinal ölçeğinde göz önüne alınmadı):

{\displaystyle K={\frac {\log _{10}P-6}{10}}}{\displaystyle K={\frac {\log _{10}P-6}{10}}},

K bir uygarlığın Kardaşev derecelendirmesi ve P Watt cinsinden kullandığı güç. Bu ekstrapolasyonu kullanarak bir “Tip 0” uygarlık, Kardaşev tarafından tanımlanmadı, 1 MW gücü kontrol edebilir ve insanlığın uygarlık tipi 1973’te verildiği şekliyle yaklaşık 0.7 idi (açıkça 1970’lerin insanlığı için değer olarak 10 terawatt (TW) kullanılıyor).[5]

2012’de dünya enerji tüketimi 553 egzajoule (553×1018 J=153,611 TWh) idi,[6] 17.54 TW enerji tüketimine denk (veya Sagan’ın Kardaşev ölçeğinde 0.724).

Kaynaklar: http://phys.org/news/2016-08-strong-alien-life.html#jCp

Wikipedia

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Rusya’da Radyo Teleskopuna Takılan Sinyal Uzaylı Olabilir Mi ? - Herşeyolog
  2. Geri bildirim: Rusya’da Radyo Teleskopuna Takılan Sinyal Uzaylı Olabilir Mi ? - HaberGaraj.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu