Sorting by

×
JeolojiÜtopyaUzay-Zaman

RUSYA SİBİRYA’ DAKİ ASTEROİT YATAĞINDA TRİLYONLARCA KARAT ELMAS OLDUĞUNU KABUL ETTİ

1970’lerde Sovyet hükümeti 100 km çapında Sibirya’ nın doğusunda bir kraterin içinde maden yatakları tespit etti. Buna Popigai adındaki gizli patlama yapısında elmasların olduğu ve bu elmasların 35 milyon yıl önce bölgeye çarpan asteroit nedeniyle oluşan devasa mineral yataklarından geldiği söyleniyor.

Ruslar bunu yıllarca sakladı ama geçenlerde saklanan çok gizli belgelerin kapsamı açığa çıktı. Bu bölgede yer alan elmas yataklarının küresel pazara 3000 yıl daha yeteceği belirtiliyor.

Çarpışma elmaslarının asteroit grafit yataklarına çarptığında oluştuğu biliniyor. Bu yüzden oluşan mineraller normalden iki kat daha yoğun ve normal elmaslardan daha büyük taneciğe sahip. Elmaslar sadece mücevherat açısından değil, yüksek kesinlik gerektiren bilimsel cihazlar ve endüstriyle  prosesler için (etkili yarı iletkenler, metal işleri vb.) oldukça gerekli.

ITAR-TASS Rusya Haber Ajansı’ na göre, Rusya bu sırrı saklıyor çünkü Mirni ve Yakutya’ da halen devam eden operasyonları var. Böylece, Sovyet hükümeti  bu sırrı saklayarak halen dünya pazarına hükmediyor.

Ayrıca, Sovyet hükümeti sentetik elmas üreten bir fabrika açtı ve bölgedeki bütün jeolojik çalışmaları durdurdu.

Rusya hükümeti sonunda Novosibirsk’ te bir bilimsel konferansta küçük sırrını açıkladı. Bu açıklamanın dünya pazarlarında şok dalgası yaratacağı belirtiliyor.

Popigai’ de bulunan yataklarda Yakutya’ dakinin on katı elmas bulunduğu ve bu bölgenin tek dünya dışı elmas yatağı olduğu belirtiliyor.

 

Kaynak :http://io9.com/5944142/russia-admits-to-having-trillions-of-carats-worth-of-diamonds-hidden-in-an-asteroid-crater

Kaynak: ITAR-TASSThe Siberian TimesCSM; h/t to Mining.com. Inset image via sdecoret/shutterstock and Siberian Times.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu