Sorting by

×
Teknoloji HaberUzay-ZamanVideobilim

NASA İçin Tasarlanılan 3D Yazıcının İlk Prototipi İle Pizza Basıldı

Anjan Contractor tarafından sunulan 3D yazıcıyla üretilen pizza artık hayata geçmek üzere. NASA’nın uzay görevleri için astronotlar için 3D yazıcı projesiyle NASA’dan 125,000 dolar kazanan firma geçenlerde fonksiyonel prototip üretti. Son yıllarda oldukça popüler olan 3D yazıcılar sayesinde nerdeyse her malzeme işlenebiliyor. Çelik, plastik hatta kök hücre bile basan 3D yazıcılar var.

Videoda görülen prototip pizzayı tabakalar halinde dizerek, kare şeklinde bir pizza yapabiliyor. Oluşturulan pizza pişirildiğinde ise lezzetli olabilir gibi gözüküyor. Üretici 3D yazıcıyı 30 yıl boyunca dayanabilecek kartuşlarla doldurmayı düşünüyor. Yani pizza uzun süre bozulmadan kalabilecek. Böylece uzun mesafeli uzay görevlerinde halen yeterli yiyecek olabilecek. Anjan firması yiyeceklerdeki nemi uçurarak, protein ve besin miktarı daha düşürülmüş bir toz formu üzerinde çalışıyor.

Firma, videoda görüldüğü gibi bir pizzanın oluşturulmasının 70 saniye sürdüğünü belirtiyor. Eğer NASA bu teknolojiyi uygulamaya sokarsa , astronotlar uzayda 3D yazıcıyla fast food yiyebilecek. Böylece astronotlar dondurulmuş ve konserve yiyecekler yerine sonunda belki de gerçek yemeğe yakın bir şeyler yiyebilecek. Herhalde kabul edilirse, SPACE X ‘le bir 3D yazıcı yollanır ve bu sayede astronotlar güzel bir şeyler yer. Videoda yerçekimi olan bir yerde pizza üretildiği düşünülürse, bunu uzayda nasıl çalıştıracaklarını düşünmeden edemiyorum. Muhtemelen yapışkan hamuru hızla 3D yazıcıyla basmak işe yarayabilir.

Kaynak: Verge ,gizmag

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yazıcı, eski tip buharlı vapurlardaki (yandan-çarklı) gibi dönen bir mekanizma üzerine konabilir. Çark üzerindeki kanatçıklara -dönen yön tarafındaki yüzeye gelecek şekilde- yazıcı konursa, boşlukta uçuşan pişmemiş pizza parçaları görünmez sanırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu