BilimÜtopyaUzay-Zaman

Mars’ taki Gezgin Curiosity ‘nin Çektiği Fotoğraflarda Işıklı Nokta Tespit Edildi

sağ kamera

NASA’nın 2012’ d Mars’ a yolladığı mars gezgini Curiosity ya da Türkçesiyle’ Merak’ Navcam ile aldığı görüntülerden birinde parlak bir nokta gözlendi. Merak’ın çektiği fotoğraflarda nerdeyse her hafta parlak bir nokta gözlemleniyor. Güneş’in geldiği doğrultuda gelen ve ekranın batı-kuzeybatı doğrultusunda görülen bu parlak noktaların ışık detektörüne denk gelen kozmik ışınlar veya güneş ışığının kayalardan yansıması olabileceği belirtiliyor.

Mars’ taki 589. Mars(sol) gününde Navcam’in sağ kamerasıyla kaydedilen (3 Nisan 2014) Merak’ın çalışması esnasında kaydedilen bu fotoğraf aynı anda sol kamerayla da kaydedildi. Buna rağmen sol kamerada bir ışık görünmüyor. Sağ kameranın çektiği fotoğrafta aynı doğrultuda parlak bir bölge gözüküyor sadece.

Bunun muhtemel açıklamasının taşlardan yansıyan güneş ışığı olduğu belirtiliyor. CCD detektöre kozmik bir ışının denk gelmesi de aynı şeye yol açabilir. Bunun detektöre düşen ışının açısına bağlı olduğu da belirtiliyor.

Nasa Jet İtki Laboratuvarları (JPL- Jet Propulsion Laboratory) bu görece Curiosity gezgini ve gezginin Navcam kamerasını tasarladı ve yaptı.

Mars’ ta tuhaflıklar devam etse de bunların şimdiye kadar çoğunun bilimsel açıklaması yapıldı. Bakalım Mars’ ta daha sıradışı neler göreceğiz.

Kaynak : http://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/details.php?id=PIA18077

marsta ışık
NAVCAM sağ kamera – sol üstte ışık

 

sol kamera mars
NAVCAM – sol kamera
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.