Sorting by

×
BilgisayarElektronikFizikMakalelerTeknoloji HaberYeni İcatlar

Daha Küçük ve Daha Hızlı: 1 Terahertz İşlemci Geliyor

Kudüs Hebrew Üniversitesi’nden fizikçi Dr. Uriel Levy ve ekibi 1 Terahertz gücünde yani yaklaşık 1000 Ghz gücünde bir işlemci üretti.  Geliştirilen teknoloji sayesinde optik iletişim cihazları da uçuşa geçecek. Bugüne kadar terahertz gücünde mikroçip önündeki iki büyük engel ısınma ve boyut küçültmeydi.

Kanıt niteliğindeki konsept optik(ışık) iletişiminin güvenirliğine dayanıyor ve elektroniklerin ölçeklenebilirliğini gösteriyor. Araştırma Laser and Photonics Review dergisinde yayınlandı.

Optik iletişim teknolojisi ışık ve fiber optik kablolar ile internet,email,mesaj,telefon görüşmesi,bulut ve veri merkezlerinin temelini oluşturuyor. Optik iletişim teknolojileri her ne kadar hızlı olsa da, mikroçip teknolojileri açısından oldukça güvenilmez ve büyük verileri kopyalamak oldukça zordu.

İşte şimdi Metal-Oksit-Nitrit-Oksit-Silisyum (MONOS) teknolojisi ile flash bellek teknolojisini kullanan entegre bir devre oluşturuldu. Eğer bu teknoloji standart 8-16 GHz hızındaki bilgisayarları 100 kat daha hızlı çalıştırabilirse, optik cihazların kutsal kasesine ulaşmamızı sağlayacak.

Dr.Uriel Levy, “ Bu keşif sayesinde THz boşluğu kapatılacak ve çok güçlü kablosuz cihazlar üretilerek bugün mevcut olmayan hızlara ulaşabilecek. İleri teknoloji dünyasında bu oyun bozan teknoloji teknolojidir,” diyor.

Bu sayede optik cihazları daha hassas ve ucuz üretmek mümkün.

Gelecek bu teknolojinin gelmesiyle değişebilir.

Kaynak : https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180325115835.htm

Araştırma Referansı:

  1. Meir Grajower, Noa Mazurski, Joseph Shappir, Uriel Levy. Non-Volatile Silicon Photonics Using Nanoscale Flash Memory TechnologyLaser & Photonics Reviews, 2018; 1700190 DOI: 10.1002/lpor.201700190
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Daha Küçük ve Daha Hızlı: 1 Terahertz İşlemci Geliyor Bizsiziz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu