Bilimsel Gelişmeİlginç BilimKimyaMakalelerMekatronikNanoteknolojiTıp ve Sağlık

Mikro Robotik ‘El’ Sayesinde Kanser Teşhisleri ve İlaç Taşınımı Sağlanabilir

nano robotik

Çoğu insanın aklına robotlar deyince büyük insan benzeri yapıları hayal eder, fakat bilim insanları robotikte yeni bir alanın; ”yumuşak robotlar” dönemini açıyor. İşte bu konuda son gelişmelerden biri esnek ve mikroskopik el gibi tutucu robotlar. Bu gelişme sayesinde doktorlar uzaktan cerrahi prosedürler yürütebilecek veya biyopsiler yapabilecek. Bu özel materyaller sayesinde, günün birinde vücutta ulaşması zor olan bölgelere ilaç terapileri aktarılabilecek. Araştırma ACS Applied Materials & Interfaces dergisinde yayınlandı.

David H. Gracias ve meslektaşları çoğu robotik aletin hareket için kablolara ihtiyaç duyduğunu vurguluyor. Fakat kablolar nedeniyle robotlar hantallaşıyor ve erişebilebilirlikleri sınırlanıyor. Bilim insanları bu kısıtlamayı aşmak için son yıllarda oldukça popüler bir malzeme olan hidrojellere yöneldi. Bu yumuşak malzemeler sıcaklık,asitlik veya ışık değişimiyle şişerek hiçbir güç kaynağına gerek duymadan enerjisini sağlayabilir. Buna rağmen hidrojeller bazı uygulamalar için çok yumuşa olabildiğinden , daha sert biyobozunur polimerlerle birleştirilerek, hücreleri saracak ve kaldırabilecek kadar güçlü mikro ellere sahip olabilir. Ekip sonrasında vücuda, bu tutucular bir kez girdikten sonra nasıl kontrol edebileceklerini sağlamak için bir yol aradı.

Araştırmacılar materyalin içinde manyetik nanoparçacıklar ekleyerek, manyetik bir propla mikro elleri yönlendirebileceklerini düşündüler. Ekip bu özelliği ekleyerek yumuşak veya biyolojik parçaların  mikro birleştirme veya mikro mühendisliğine fayda sağlayabileceklerini ya da bu sayede cerrahlara biyopsi aldıkları bölgeyi uzaktan kontrol edebilmeyi sağlayacaklarını düşündüler. Ayrıca Gracias yumuşak malzemelerin kullanımıyla biyolojik olarak, biyobozunur materyaller yaratarak vücutta kolayca atılabileceğini düşünüyor.

Araştırmacılar Ulusal Bilim Fonu (National Science Foundation) ve Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden (National Institutes of Health) fon alıyorlar.

  1. Joyce C. Breger, ChangKyu Yoon, Rui Xiao, Hye Rin Kwag, Martha O. Wang, John P. Fisher, Thao D. Nguyen, David H. Gracias. Self-Folding Thermo-Magnetically Responsive Soft MicrogrippersACS Applied Materials & Interfaces, 2015; 150128120939007 DOI: 1021/am508621s
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu