Sorting by

×
BilimDoğa ve ÇevreUzay-Zaman

Türkiye’nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı 17 Ocak’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’na Gidiyor

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı NASA Axiom 3 Misyonu bünyesinde Kennedy Uzay Merkezi’nden 17 Ocak Çarşamba günü fırlatılması planlanıyor. Alper Gezeravcı’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün kalması ve bilim insanlarımızın hazırladığı 13 farklı bilimsel deneyi gerçekleştirmesi bekleniyor.

Prestijli Uzay görevlerinde ilk yer almamız açısından büyük önem taşıyan bu görevde, ilk Türk astronotu Alper Gezeravcı’nın üstlendiği misyon Türk bilimi açısından büyük önem arz ediyor.

Alper Gezeravcı Kimdir?

Alper Gezeravcı da 1979 yılında Mersin’in Silifke ilçesinde dünyaya geldiğini, babasının öğretmen olması nedeniyle çeşitli il ve ilçelerde ikamet ettiklerini söyledi. Gezeravcı, 1993 yılında Işıklar Askeri Lisesi’ne, 1997 yılında Hava Harp Okulu’na girdiğini belirterek, “2001 yılında teğmen olarak mezun olup Hava Kuvvetleri’nde F-16 pilotu olarak eğitim aldım ve kıtada görevime başladım. İlerleyen süreç içerisinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın göndermiş olduğu yüksek lisans vesilesiyle yurt dışında yüksek lisansımı tamamladım. Ülkeme dönüp görevime devam ettim.” diye konuştu. Farklı kıta ve pozisyonlarda görev icra ettikten sonra Milli Uzay Programı’na başvurduğunu dile getiren Gezeravcı, şöyle konuştu: “Olayın içeriğinin stratejik önemi, boyutu ve detaylı teknik analizi konusunda sayın bakanımız bilgilendirme yaptı. Bu sürece başvuran aday olarak, bu duyuruyu ilk duyduğumda zihnimde canlanan şuydu: Güzel ülkemizin insanlarının girdiği hiçbir yolda başarılı olamayacağı hiçbir adım yoktur. Bana çocukken küçük yaşta büyüklerim tarafından ne olmak istediğim sorulduğunda, benim için limit gözümün görebildiği gökyüzündeki uçaklardı. Bugünün çocuklarına, gelecek nesillerimize hayallerinin limitini gözleriyle görebildikleri ufuk hattının ötesine, uzaya taşımalarına imkan veren devletimize, devlet büyüklerimize ve bu hayali gerçekleştirmeye imkan tanıyan milletimizin imkanlarına müteşekkirim.”

Yedek astronot Tuva Cihangir Atasever

Tuva Cihangir Atasever, 1992 yılında Ankara’da doğduğunu belirterek, ilk, orta ve lise öğreninimi bu ilde tamamladığını söyledi. 2010 yılında Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ne girdiğini anlatan Atasever, “2014 yılında mezun oldum. Lisans çalışmalarım boyunca daha çok elektromanyetik, optik, fotonik gibi alanlara yöneldim. Yüksek lisans çalışmalarım kapsamında da ABD’de Kaliforniya Üniversitesi’nde ‘çok çekirdekli fiber optik kablolarda periyodik mikro bükülmeler tahrikli tutarlı mod aktarımı’ konusu üzerinde yüksek lisans çalışması yaptım.” diye konuştu. Atasever, sanal ve artırılmış gerçeklik alanlarında birkaç startup girişiminde bulunduktan sonra Türkiye’ye geri döndüğünü belirterek, şunları kaydetti: “Hep hayalim olan uzay alanında çalışmak için fırsatları aramaya başladım. Karşıma çıkan, bana en manalı gelen fırsat da Roketsan’da Uzay Sistemleri Direktörlüğü’nde Türkiye’nin ilk uydu fırlatma aracını geliştirme faaliyetiydi. 2017 yılından birkaç ay öncesine kadar da Uzay Sistemleri Direktörlüğü’nde aviyonik sistemlerden sorumlu sistem mühendisi olarak görevime devam ettim. Mayıs 2022’de Cumhurbaşkanı’mızın açıkladığı Türk uzay yolcusu sürecini duyduktan sonra başvurdum. 11 ay süren yoğun bir süreçten sonra şu an karşınızdayım. Hayatımdaki en büyük mutluluk, en büyük onur. Hedefim, planım bundan sonra bize yüklenen bu tarihi görev hasebiyle üzerimize yüklenen sorumluluğu layıkıyla yerine getirebilmek, ülkemizin uzay alanında söz sahibi olabilmesi, menfaatlerinin gerçekleşebilmesi, uzay çalışmaları kapsamında bir uzay ekosistemi vesilesiyle oluşacak uzay ekonomisinin ülkemizin tüm insanlarının refah seviyesini artırması yönünde gece gündüz çalışmak olacak.”

Axiom Space firmasının üstlendiği bu görev, Uzay İstasyonu’na yapılacak tümüyle Avrupalı astronotlardan oluşan ilk görev olacak. Axiom firması ilk yörünge altı ticari uzay istasyonunu kurmayı planlıyor.

Uzaya gidecek tüm astronotlarımıza başarılar dileriz. Umarız her şey yolunda gider ve sağ salim ülkelerine kavuşurlar.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Türkiye’nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı 17 Ocak’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’na Gidiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu