BilimGenetikMakalelerTıp ve Sağlık

Bilim İnsanları Tümörleri Eriten İkinci Proteini Buldu

Vanderbilt Üniversitesi’nden bilim insanları, kanserli tümör oluşumundan sorumlu geni engelleyen bir protein keşfetti. Bu sayede tümörler günler içinde eriyerek, hızla büyümeleri engelleniyor.

Hücre ve gelişimsel biyoloji ve Biyokimya Profesörü William Tansey, kendini MYC onkojeninin nasıl çalıştığını keşfetmeye adadı. Bununla beraber, çok iyi korunmuş ve makarna gibi dolambaçlı olan bu protein; normal insan gelişimi ve sıklıkla ölümcül ve tedavisi zor kanser türleriyle ilişkili olduğu düşünülüyordu.

“MYC sanki nitrolu bir araba gibi, devamlı hücre çoğalmasına ve bölünmesine neden oluyor. Hücre ne kadar hızlı büyür ve bölünürse, o kadar mutasyon biriktiriyor bu da kanserlerin artmasına neden oluyor,” diyor Tansey.

MYC, 30 yıla yakındır ulaşılamayan bir ilaç hedefiydi diyor, Tansey. Çünkü, MYC’nin yapısı pek bilinmediğinden dolayı, MYC’ye karşı ilaç geliştirilemez denildi. İşte,Tansey bu bariyerin etrafından dolaşmak için, MYC ile partner olan daha bilindik proteinleri tanımlayarak, kanser oluşumuna neden olan mutasyonları hedefledi. “Eğer MYC ve protein arasındaki fiziksel kontağı doğrulayabilirsek, tedavi amaçlı takip edebiliriz, “diyor Tansey.

HCF1 Etkileşimi Kesildiğinde, Tümör Hücresi Kendi Kendini Yok Ediyor

Tansey ve arkadaşları Konuk Hücre Faktörü-1 (Host Cell Factor-1 ) proteinini tedavi geliştirici bir aday olarak tanımladı. HCF1, MYC ile etkileşime girdiğinden protein sentezi stimülasyonu için çok önemlidir. Genetik olarak tasarlanmış MYC’li kanser hücresi HCF1 ile uzun süre etkileşime girmediğinde kendi kendini yok ediyor.  İşte geliştirilen tedavi bu etkileşimi kısıtladığından, kanser tedavisi için büyük bir umut vadediyor.

“Asıl enteresan olan MYC’nin tüm fonksiyonunu kesmeye ihtiyacı olmaması. Aynı Aşil’in topuğu gibi, sadece çok spesifik bir etkileşimi takip etmek gerekiyor,” diyor Tansey.

Bu Tansey’in MYC ile ilişkili olarak keşfettiği ikinci proteindir. Daha önce Prof. Stephen Fesik, Orrin H. Ingram II ile keşfedilen protein WDR5’de de benzeri bir davranış gösteriyordu.  İki proteinde gözümüzün önünde saklanıyordu.

“MYC’de fiziksel olarak DNA’ya bağlanarak genleri aktive ediyor. Protein transkripsiyon faktörleri sadece iki nüfuz etki alanına ihtiyaç duyuyor. DNA bağlanma alanı ve aktivasyon bölgesi, DNA’yı RNA ve protein yapmak için teşvik eder. İşte biz biraz bu araları kurcaladık, bu yetim proteine bugüne kadar kimse ciddi bir şekilde bakmamıştı,” diyor Tansey.

4 yıllık hummalı bir çalışmanın meyvesini alan Tansey laboratuvarı,  HCF1’in MYC ile nasıl çalıştığını ve diğer protein işlevlerini nasıl etkilediğini daha iyi anlamayı amaçlamaktadır .

Araştırma Referansı:

Tessa M Popay et al. MYC regulates ribosome biogenesis and mitochondrial gene expression programs through its interaction with host cell factor–1, eLife (2021). DOI: 10.7554/eLife.60191

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Bilim İnsanları Tümörleri Eriten İkinci Proteini Buldu
  2. Geri bildirim: Bilim İnsanları Tümörleri Eriten İkinci Proteini Buldu | Kimdeyir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu