Sorting by

×
Bilimsel GelişmeFizikİlginç BilimMakalelerVideobilimYeni İcatlar

Bilim İnsanları Yeni Nesil Bir Görünmezlik Cihazı Geliştirdi

görünmezlik cihazı-gerçek bilim

Harry Potter’ın görünmezlik pelerini ile görünmezlik hayalinin yeniden ateşlenmesiyle bilim insanları görünmezlik için pek çok teknoloji geliştirmeye başladı. Bu sayede nesneleri sesten veya doğrudan gizlemeyi amaçlayan farklı görünmezlik teknolojileri geliştirildi. İşte Rochester Üniversitesi’nden bilim insanları pahalı ve özel teknolojiler kullanmadan eşsiz bir konfigürasyonla yeni bir görünmezlik teknolojisi üretti. Fizik Prof. John Howell ve doktora öğrencisi Joseph Choi dört standart lens kullanarak, optimal görüş alanından farklı açılardan bakılsa da, arkasındaki şeyi görünmez kılan bir teknoloji geliştirdiler.

“Görünebilir spektrumda çok yönlü perdeleme sağlayan bilinen ilk cihaz böylece tarafımızdan üretildi,” diyor Rochester Optik Enstitüsü’nden doktora öğrencisi Choi. Çoğu görünmezlik cihazı sadece önden bakınca görünmezlik sağlasa da farklı açılardan etkili değil. Ayrıca arka planını oldukça belli ettiğinden anlaşılıyor.

Araştırmacılar arkadaki nesneyi görünmez kılmak lenslerin gücünü ve tipini belirleyerek dört lens arasındaki mesafeyi hesapladılar. Cihazı test etmek için nesneyi kareli zemine yerleştirdiler. Sonrasında  değişen açılara göre bakılarak görünmezlik sağlandı. Kareli yüzeyde kesiksiz görüntü alındığı ve problem olmadığı ve nesnenin iyi şekilde gizlendiği tespit edildi.

Rochester Pelerini daha büyük lenslerle yapılarak daha büyük nesnelerin görünmezliği sağlanabilir. Diğer cihazları aksine ışığın tüm görünür dalga boylarında çalışan alet, sayesinde sadece spesifik frekanslar değil diğer frekanslarda da görünmezlik sağlamak mümkün. Cihaz ışığı bükerek merkeze yolladığından cihazın ortasındaki bölge perdelenemiyor. Bu nedenle perdelenen bölge simit şeklinde olmalı. Bu nedenle problemi çözmek için biraz daha kompleks tasarımlar geliştirilebilir. Ayrıca cihazdan kaynaklanan kenar etkileri daha büyük lensle aşılabilir.

Bununla beraber pelerin(görünmez pelerini genel bir tanım oldu artık) , Harry Potter’ın görünmezlik pelerini gibi olmasa da cerrahi uygulamalarda ameliyat bölgesini görmek için kullanılabilir. Optics Express’da yayınlanan makalede görünmezliğin matematik formülü de verildi. Bu sayede 15 dereceye kadar görünmezlik sağlayabilirsiniz.

Kaynak : phys.org 

1-cloakingdevi
50 mm’lik iki çift akromatik mercek f1 odağı 200 mm f2 odağı 75 mm olmalı.
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu