Sorting by

×
MekatronikVideobilim

2012′ DE HONDA ASİMO İNSANSI ROBOT DAHA DA GELİŞTİRİLDİ

Honda Asimo robotu artık çok daha iyi çalışıyor. Mesela yolda yürürken insanlara çarpmamak için yolunu değiştirebiliyor.  Hatta futbol oynuyor ve  gol atınca bizim gibi sevinebiliyor. İnsanlara çay kahve servisi yapabiliyor. Merdivenleri kolaylıkla çıkıyor.

Engebeli bir arazide koşabiliyor. Asimo normal bir insanmış gibi insanlarla konuşuyor ve tokalaşıyor.Pek çok insan konuşurken sesleri ayırt edip, onlarla konuşabiliyor. Mekana gelen ziyaretçilere rehberlik yapabiliyor. Hatta onlara biraz beklemelerini rica edebiliyor. Olayları tasvir edebiliyor . Bir termosun kapağını açıp içindekini kolayca onu bardağa doldurabiliyor.

9 km/h hızla koşabiliyor. Aslında nerdeyse bir insan ne yapıyorsa o da yapabiliyor. Tek ayağı üzerinde zıplayıp etrafında dönebiliyor. Bunlar bir insan için oldukça kolay olsa da, bir robot için oldukça zor. Çünkü programlama ve dengeleme aşaması oldukça çetin bir iş.

Asimo’ da pek çok sensör ,servo motor ve programlanabilir bir beyin(çip) birlikte çalışarak mükemmel bir iş çıkarıyor. Honda’ nın Asimo her geçen gün geliştikçe gelecekte robot teknolojileri iyice şekil almaya başladı. Bununla birlikte robot teknolojisi artık yadsınamaz bir gerçek . Böylece robot teknolojilerine yönelik meslekler de oldukça popüler. Yarının mesleklerinden biri sanırım şimdiden belli, o da  mekatronik mühendisliği.

Honda Asimo Resmi Web Sitesi : http://asimo.honda.com/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu