Sorting by

×
BiyolojiDoğa ve ÇevreÜtopya

Korkunç Kırkayakların Genleri Gezegenimizin Nasıl Evrildiğini Ortaya Çıkarabilir

kırkayak

Kırkayak ya da daha büyükleri çiyanlar gerçekten korkutucu ve zehirli olabiliyorlar. Kırkayakların ilk  kez genom dizilimleri yapıldı. Bu çalışmada 100’ün üzerinde bilim insanı kırkayakların DNA dizilimini yaparak,  gezegenimizde yaşamın nasıl oluştuğuna bazı sonuçlara ulaştılar. Kırkayak eklem bacaklılar grubunun bir üyesidir. Böcekler, örümcekler gibi hayvanlar da bu gruba dahildir. Şimdiye kadar eklem bacaklılardan genomu sıralanan ilk canlı kırkayak oldu. Bu çalışmada araştırmacılar bir kırkayak türü olan Strigamia maritama’nın genomunu sıralayarak eklem bacaklıların ilkel özelliklerini anlamada bize yardımcı olabilir.

Kudüs İbrani Üniversitesi’nden Prof. Ariel Chipman, ve Alexander Silberman Üniversitesi’nden yaşam bilimleri araştırmacısı “Bu genom dizilimi bize bu yaratıkların denizden karaya nasıl çıktıklarını gösterecektir.” Diyor.

“Birbirinden bağımsız olarak böcekler, karaya uyum sağlamak için benzer evrimsel sorunlara farklı çözümler göstermişler,” diyor Chipman. Örneğin, kırkayak ve böcek genomları karşılaştırılarak; aynı soruna örnek verecek olursak kuru havada yaşamak gibi…

Çalışmaya göre örneğin kırkayaklar ve böcekler yakın akraba olmasına rağmen koku alma geni kırkayakta bulunmaz. Kırkayak ise kendi geliştirdiği koklama yeteneğini gen aileleriyle genişletti. Chipman buna ek olarak;  “Bu kırkayaklar yeraltında kalarak gözlerini kaybetmiş. Duyumsal yeteneklerini geliştirerek çevrelerini daha iyi tanırlar ve kendi avlarını yakalarlar, ” diyor.

Bu araştırma 50 farklı kurumdan 100’den fazla bilim adamının ortak çabasıyla gerçekleştirilmiştir. PLOS Biology’nin son sayısında yayınlanmıştır. Her araştırmacı sınırlı sayıda ve belirli genlerin özelliklerini araştırdı.

Bu araştırmanın uluslararası diğer araştırmacılar; Baylor Tıp Koleji’nden Dr.Stephen Richards, St. Andrews Üniversitesi’nden Dr. David Ferrier ve Cambridge Üniversitesi’nden Prof. Dr. Michael  Akam bulunmuştur.

Hayvanlarda yapılan genomik çalışmalar, insanlar üzerinde olan çalışmaları kolaylaştırıp, hızlandıracak.  Araştırmanın açıklaması olarak Kudüs İbrani Üniversitesi’nden Chipman; “Eğer biz çevremizdeki biyolojik dünyayı keşfedersek, kendimizi daha iyi anlayabiliriz, ”diyor.

Chipman’a göre bu araştırma zararlılara dair ürün geliştirilmesinde diğer araştırmacılara yardımcı olacaktır.

Düzenleme  : Oğuz Sezgin 

Kaynak :

http://www.sciencedaily.com/releases/2014/11/141125140807.htm

Araştırma Referansı:

  1. Chipman, Ariel D.; Ferrier, David E. K.; Brena, Carlo; et al. The First Myriapod Genome Sequence Reveals Conservative Arthropod Gene Content and Genome Organisation in the Centipede Strigamia maritima. PLoS Biology, November 25, 2014 DOI: 10.1371/journal.pbio.1002005
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu